China are un milion de vehicule electrice si hibride
Data publicarii: 14-08-2017 | EconomieNumarul vehiculelor electrice si hibride in China a ajuns la 1,01 milioane, au anuntat duminica autoritatile de la Beijing, transmite Xinhua.
Din acestea, 825.000 sunt mașini electrice și alte 193.000 vehicule hibride
Producția și vânzarea de de vehicule electrice și hibride ar urma să depășească cinci milioane până în 2020, estimează autoritățile chineze.
Vânzările auto în China au crescut cu 6,2% în iulie, la 1,97 milioane de vehicule, datele arătând că cea mai mare piață din lume continuă să se redreseze după declinul din aprilie și mai, a anunțat vineri Asociația Producătorilor Auto (CAAM), transmit.
În iunie, livrările au urcat cu 4,5%, după ce în aprilie și mai au scăzut cu 2,2% și, respectiv, 0,1%.
În primele șapte luni din acest an, vânzările au crescut cu 4,1%, la 15,3 milioane de vehicule, comparativ cu perioada similară din 2016.
Analiștii și reprezentanții companiilor auto susțin că majorarea livrărilor se datorează parțial nivelului mai ridicat al subvențiilor.
"Cererea nu mai este atât de ridicată, dar subvențiile sprijină piața auto", a apreciat analistul James Chao, de la IHS Markit Automotive.
Vânzările de vehicule electrice și hibride au urcat cu 55,2% în iulie, la 56.000 unități, în timp ce primele șapte luni din acest an livrările au crescut cu 21,5%, la 251.000 unități
CAAM se așteaptă ca în acest an să fie vândute pe piața chineză aproximativ 700.000 de vehicule electrice și hibride.
Asociația Producătorilor Auto din China estimează că în 2017 livrările vor crește cu 5%, față de un avans de 13,7% în 2016.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private