Connecting Doers with Opportunity debuteaza vineri, la Timisoara
Data publicarii: 06-10-2017 | EconomieConnecting Doers with Opportunity - Conferinta Internationala & Hackathon pentru Inovare, va debuta joi, la Timisoara, in organizarea UrbanizeHub Romania si KeepItSimple.
Connecting Doers with Opportunity se va desfășura timp de trei zile, până pe 8 octombrie. Aceasta este și prima ediție a seriei de conferințe Urban Talks, ce vor fi aduse de UrbanizeHub în mai multe orașe din România începând cu acest an.
Conform unui comunicat remis AGERPRES, scopul evenimentului este acela de a găsi soluții pentru provocările locale și globale cu care ne confruntăm, prin promovarea unei culturi de knowledge-sharing și crearea unei comunități globale de oameni activi și implicați.
În cadrul unei conferințe organizate vineri, 18 speakeri din toată lumea, cu diferite specializări și experiențe în lumea tehnologiei și cea a inovației sociale, vor vorbi despre patru teme principale: Sectorul Social & Comunitate; Educație; Orașele Viitorului; Tehnologie & Inovație.
Ziua de vineri se va termina cu un Networking Party, unde speakerii și participanții vor putea forma legături strânse și vor putea profita de oportunitate pentru recrutări, parteneriate și knowledge-sharing.
Potrivit organizatorilor, componenta unică a evenimentului este un Hackathon al Inovării, unde participanții vor veni cu soluții IT pentru probleme locale, naționale sau globale.
Cele două teme principale ale Hackathon-ului vor fi Viitorul Producției Sustenabile (bazată pe tehnologia Blockchain) și Viitorul Comunității. Hackathon-ul va dura două zile (7 și 8 octombrie) și se va sfârli cu acordarea de premii în valoare de 10.000 dolari în cryptocurrency pentru cele mai bune proiecte, dar și cu posibilitate că cei care vor câștiga își vor prezenta ideile în fața United Nation Social Impact Fund.
"Connecting Doers with Opportunity s-a născut dintr-o simplă nevoie de conexiune între visători, creativi, inovatori, entuziaștii tech, liderii comunității și cetățenii care împărtășesc aceleași valori", subliniază organizatorii.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Asociatia Romana a Bancilor avertizeaza asupra fraudelor care vizeaza companiile
- Comunicat BCR: La 10 ani de Scoala de Bani, 100.000 ore de edufin in 7 zile
- Opinie Reff & Asociatii: Modificari relevante pentru 2026 in privinta controalelor fiscale, cu accent pe analiza de risc
- Aproximativ 8 din 10 romani sunt mai atenti la pret in acest an cand fac cumparaturi online iar aproape 58% spun ca vor renunta la produse non-esentiale
- Controversa fiscala: au dreptul companiile sa scuteasca de impozit profitul reinvestit in active finantate din fonduri nerambursabile sau nu?
- Robert Anghel preia rolul de CEO al Salt Bank
- Colliers: Oferta de locuinte noi a scazut la minimul ultimilor opt ani, dar cererea ramane peste nivelul pre-pandemie
- Grupul Allianz raporteaza profit operational record de 17,4 miliarde de euro in 2025
- Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Bucurestiului, cea mai atractiva clasa de active imobiliare in 2025
- Colliers: Industria hoteliera din Romania a atins un nou maxim anul trecut, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele trei decenii, dar provocarile au crescut in 2025, intr-o piata mai eterogena
- Romania: o tara in schimbare, cu peste 3 milioane de emigranti temporari in ultimii aproape 20 de ani si o crestere a imigratiei care redefineste piata muncii
- Fondul ETF BET Patria - Tradeville a depasit pragul de 1 miliard de lei in active
- Anytime isi consolideaza prezenta online in Romania prin lansarea pe PretulMeu.ro
- Paval Holding intra in negocieri exclusive pentru preluarea operatiunilor Carrefour din Romania
- #SigurantaOnline: Cinci greseli online care te pot costa. Le faci fara sa-ti dai seama