BCE se pregateste sa reduca sprijinul oferit economiei
Data publicarii: 26-10-2017 | EconomieBanca Centrala Europeana (BCE) ar urma sa anunte, joi, reducerea sprijinului important oferit economiei zonei euro, care a permis acesteia din urma sa evite criza, informeaza AFP.
Reunit la Frankfurt, Consiliul guvernatorilor BCE ar urma să discuta în ședința de joi reducerea lină a programului de stimulare monetară adoptat de BCE în 2015, program care combină dobânzi extrem de scăzute cu achiziții de obligațiuni publice și private în ideea de a injecta lichidități în circuitul monetar. Aceste achiziții de active, efectuate într-un ritm de 60 de miliarde de euro pe lună, denumite ''quantitative easing'' (QE) — relaxare cantitativă—, ar putea fi reduse în mod semnificativ de la începutul anului viitor.
Scenariul anticipat de majoritatea investitorilor este o scădere la jumătate a achizițiilor de active, până la 30 de miliarde de euro pe lună începând din luna ianuarie 2018, pentru o durată de nouă luni. În același timp însă, BCE vrea să își păstreze o marjă de manevră pentru a putea proceda la o nouă relaxarea dacă situația din zona euro o va impune.
"BCE nu vrea să provoace un electroșoc, ci mai degrabă să îi liniștească pe investitori anunțând că va interveni în continuare în mod puternic pe piețe", a declarat Sylvain Broyer, economist la Natixis.
În consecință, Mario Draghi trebuie să își aleagă cu atenție cuvintele. Situația politică din zona euro este tensionată, având în vedere criza din Spania și alegerile din Italia. O eliminarea prea brutală a sprijinului oferit economiei ar putea relansa îngrijorările investitorilor cu privire la datoria țărilor celor mai fragile.
Cursul de schimb al monedei euro va juca și el un rol important în discuțiile oficialilor BCE. Mario Draghi a declarat în mod clar că este preocupat de un euro puternic deoarece riscă să limiteze exporturile și în consecință să afecteze creșterea economică și inflația. Moneda unică s-a apreciat semnificativ în raport cu dolarul de la începutul acestui an și în prezent este cotată la 1,18 dolari.
O reducere a programului de relaxare cantitativă ar limita masa de euro în circulație, majorând cursul monedei unice. În sens invers, BCE trebuie să țină cont și de situația din SUA, unde dobânzile cresc și fac plasamentele în dolari mai atractive, ceea ce duce la scăderea euro.
În jurul orei 11:45 GMT, ar urma să fie anunțate deciziile adoptate la ședința de joi, majoritatea economiștilor estimând că BCE va menține dobânda de bază la nivelul zero, iar dobânda la depozite la minus 0,40%, urmând ca analiștii să se concentreze pe conferința de presă a lui Mario Draghi.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Analiza de piata: Efectul modificarilor fiscale din 2025 asupra antreprenorilor romani
- Cushman & Wakefield ECHINOX, mandat exclusiv pentru vanzarea platformei Electroputere Craiova
- EY Romania - CJUE redefineste granitele transformarii substantiale in regulile de origine: lectii-cheie din cauza C-86/24 CS STEEL despre originea nepreferentiala in dreptul vamal UE
- Functiile financiar-fiscale au nevoie de un nou tip de profesionisti care folosesc tehnologia si inteligenta artificiala alaturi de competentele in fiscalitate
- Meta Estate Trust, rezultate la 9 luni 2025: profit net in crestere si active totale mai mari cu 10% fata de 2024
- Cargus: Crestere de 15% a volumelor de colete in weekendul de Black Friday, sustinuta de clientii internationali si de vanzarile din segmentul fashion
- Studiu Deloitte: veniturile afacerilor de familie, estimate sa creasca cu 84% in 2030 fata de 2020 la nivel global
- ETF BET Patria - Tradeville, cel mai mare ETF cu investitii in actiuni romanesti, atinge 700 milioane lei in active totale si 31 de mii de investitori
- 2Performant: Platforma BusinessLeague.com a generat mai multe vanzari fata de anul trecut in perioada Black Friday
- Piata industriala si logistica din Romania atinge un nivel record in 2025 - cererea de spatii creste cu 64%, iar zona Bucuresti-Ilfov domina, din nou, inregistrand peste doua treimi din tranzactii
- Ce zic românii despre siguranța cumpărăturilor online de Black Friday
- Lipsa raportărilor detaliate despre impactul companiilor asupra naturii poate încetini acțiunile globale de protejare a ecosistemelor lumii
- Companiile au închiriat în primele 9 luni circa 750.000 mp de spații, cu 30% mai mult comparativ cu 2024
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză