China confirma negocierile cu Tesla pentru construirea unei fabrici in Shanghai
Data publicarii: 27-10-2017 | EconomieGuvernul chinez a confirmat derularea unor negocieri cu producatorul auto american Tesla pentru construirea unei fabrici in Shanghai (estul Chinei), un acord ce va fi primul de acest fel obtinut de un producator strain de autovehicule, relateaza agentia EFE.
Conform presei locale, purtătorul de cuvânt al Ministerului Comerțului din China, Gao Feng, a confirmat că Tesla este în discuții cu Guvernul de la Shanghai, dar nu a precizat dacă firma a obținut aprobare pentru construirea propriei fabrici.
Surse apropiate negocierilor au afirmat luni că producătorul de autovehicule electrice ar fi încheiat un acord care să-i permită să crească pe piața chineză.
Acest acord, care încă nu a fost confirmat oficial nici de către compania auto nici de către autoritățile chineze, ar putea permite Tesla să-și diminueze costurile de producție, deși asta va implica aplicarea taxei de import de 25% al Chinei.
Purtătorul de cuvânt al ministerului nu a furnizat mai multe informații, dar a spus că "întotdeauna China urează bun venit investițiilor străine, în special celor în înalta tehnologie, în economisirea de energie și în protecția mediului înconjurător, precum și în industriile emergente strategice".
"După al XIX-lea Congres Național al Partidului Comunist al Chinei, vom facilita în mare măsură accesul la piață și nu vom precupeți niciun efort pentru a consolida un context economic bazat pe lege, internaționalizat și convenabil", a spus Gao.
China este țara unde se vând cele mai multe autovehicule electrice la nivel mondial și Executivul implementează numeroase politici pentru consolidarea utilizării acestora ca măsură pentru a combate poluarea în marile orașe.
Anul trecut, vânzările de autovehicule electrice și hibrid au crescut cu 53%, depășind jumătate de milion de unități, dublu față de Europa (cu 221.000) și aproape cvadruplu comparativ cu Statele Unite (cu 157.000).
Se preconizează ca această cifră să se majoreze considerabil anual, până va ajunge la vânzări de șapte milioane autoturisme electrice pe an, în 2025.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Hankook raporteaza pentru Q1 2026 vanzari de aproximativ 3 miliarde EUR si un profit operational de aproximativ 295 mil EUR
- Studiu Deloitte: economia mondiala pierde anual peste 25 de trilioane de euro, aproape o treime din PIB-ul global, din cauza utilizarii ineficiente a resurselor
- Colliers a consiliat AFI Europe in achizitia unui portofoliu de sase centre comerciale regionale din Romania de la MAS, in cea mai mare tranzactie de retail din istoria pietei locale
- Romania contrazice tendinta europeana: investitiile straine directe au crescut cu 16% in 2025
- Piata de birouri din Bucuresti a crescut in primul trimestru din 2026, dar ramane sub nivelurile pre-pandemie
- Economia Romaniei ramane in recesiune tehnica
- Opinie Deloitte: Conformarea la noile reguli de combatere a spalarii banilor - termene limita, pasi necesari si noi entitati vizate
- Titlurile de stat Fidelis revin în mai: randamente de 7,5% în lei și 6,25% în euro, sub nivelurile anterioare
- Instabilitatea politica zguduie pietele: leul pierde teren, iar riscurile pentru companii se amplifica
- Update 3: Curs record anuntat de BNR: euro depaseste 5,26 lei
- Inceputul lui 2026 arata o tendinta clara a romanilor de a-si planifica din timp vacantele, cu accent pe siguranta
- Cheltuielile auto, din rutina contabila in zona de risc fiscal: de ce a devenit deductibilitatea fiscala o prioritate pentru ANAF
- Polarizare pe piata birourilor: 87% dintre companiile mari isi mentin suprafatele de birouri, in timp ce firmele mici se extind
- Studiu Deloitte Romania despre piata locala de arta: pictura contemporana domina optiunile de achizitie
- Piata logistica intra intr-o faza de ajustare dupa anul record 2025, pe fondul incertitudinilor interne si externe. Perspectivele pe termen lung raman solide