Proiectele anului 2007 in retail
Data publicarii: 23-01-2007
Ea spune ca investitia va fi in jur de 20 milioane de euro pentru un magazin, locatiile viitoarelor magazine fiind Iasi (doua unitati) si Cluj-Napoca.
Potrivit oficialului Carrefour, in anul 2006, compania a realizat in cadrul celor sapte magazine care opereaza pe piata romaneasca o cifra de afaceri de 608,9 milioane de euro, mai mare cu 39% fata de anul 2005.
Pe segmentul de hipermarketuri din Romania opereaza, in afara de Carrefour, retelele Cora, Kaufland, real-Hypermarket si, de anul trecut, Auchan si Spar.
Auchan si Spar, nou intrate pe piata
Retailerul francez Auchan, care a inaugarat, la finele anului 2006, primul sau magazin pe piata romaneasca, si-a propus, pentru anul 2007, sa deschida inca patru magazine. Grupul a decis, astfel, sa-si intensifice strategia de extindere, care initial prevedea deschiderea a doua magazine pe an. "Am decis sa valorificam oportunitatile aparute pe piata si sa recuperam astfel decalajul fata de principalii nostri competitori", potrivit oficialilor companiei. Cu o investitie medie de 40 milioane de euro pentru fiecare magazin, proiectele Auchan pentru 2007 s-ar traduce in investitii totale de circa 160 milioane de euro. Potrivit companiei, locatiile viitoarelor magazine sunt Bucuresti-Berceni, Targu Mures, Cluj-Napoca si Pitesti.
Cu un ritm al investitiilor mai lent, dupa ce a inaugurat, in toamna anului trecut, un hipermarket la Cluj-Napoca, in urma unei investitii de 25 milioane de euro, grupul francez Cora Louis Delhaize analizeaza posibilitatea extinderii la Timisoara si Iasi.
Sapte noi hipermarketuri Real
"Una dintre marile provocari ale anului acesta pentru retaileri o reprezinta coordonarea optima a ritmului alert al deschiderilor cu eficientizarea activitatii zilnice, pregatirea continua a personalului, optimizarea procedurilor interne si concentrarea pe dezvoltarea unor oferte atractive pentru clienti." - John Rix, Managing Director real-Hypermarket Romania
De asemenea, divizia de hipermarketuri a grupului Metro, real-Hypermarket, a anuntat ca planurile de extindere ale companiei pentru anul 2007 includ deschiderea a altor sapte magazine, fara a preciza insa care este locatia acestora. "Pana la sfarsitul anului 2008, ne-am propus sa avem o retea nationala de hipermarketuri Real bine dezvoltata, de 21 de magazine, care sa acopere centrele economice importante ale tarii si care sa ofere o gama variata de produse de provenienta nationala si internationala, preturi atractive, servicii de excelenta si expertiza recunoscute la nivel international", a declarat John Rix, managing director real-Hypermarket Romania.
Citeste tot articolul in Banii Nostri
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România