Topul amenzilor aplicate de Comisia Europeana
Data publicarii: 25-01-2007
Companiile implicate in cartel sunt ABB, Alstom, Areva, Fuji, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric Corporation, Schneider, Siemens, Toshiba si VA Tech.
Amenda impusa de Comisia Europeana este cea mai mare sanctiune impusa unui cartel, iar Siemens a primit cea mai mare amenda data unei companii pentru o singura incalcare a legii (396,5 milioane de euro).
"Amenda este exagerata si vom lua masurile legale necesare, insa trebuie sa o platim in termen de trei luni", a spus Udo Niehage, directorul diviziei Siemens din domeniul transmisiei si distributiei de electricitate citat de Bloomberg.
Compania franceza Alstom, care si-a vandut divizia implicata in cartel cu patru luni inainte de destramarea acestuia, a fost sanctionata cu 65 milioane de euro, in timp ce Areva, care a achizitionat fosta divizie Alstom, va plati o amenda de 53,5 milioane de euro.
Totodata, Mitsubishi Electric, Toshiba si Hitachi au fost amendate cu 118,6 milioane de euro, 91 milioane de euro, respectiv 51,8 milioane de euro. Divizia austriaca a Siemens a fost sanctionata cu 22,05 milioane de euro, in timp ce Schneider, Fuji si Japan AE Power Systems au primit 8,1 milioane de euro, 3,75 milioane de euro, respectiv 1,35 milioane de euro.
ABB a primit imunitate deplina intrucat a anuntat autoritatile cu privire la existenta cartelului, dupa ce initial primise o amenda de 215 milioane de euro.
"Comisia a desfiintat un cartel care a inselat companiile de utilitati si consumatorii timp de 16 ani", a declarat Neelie Kroes, comisarul european pentru Concurenta.
Citeste tot articolul in Banii Nostri
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri