STIRILE AMIEZII - ECONOMIC - 8 MARTIE
Data publicarii: 09-03-2019 | Economie
*Mai mult de jumatate (51,1%) din populatia Romaniei, estimata la 19,5 milioane de persoane care, la 1 ianuarie 2018, aveau resedinta pe teritoriul national, erau femei, echivalentul a 9,97 de milioane, arata datele publicate vineri de Institutul National de Statistica (INS).
*Termenul pentru depunerea Declaratiei unice privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice se prelungeste de la 15 martie pana la 31 iulie, potrivit unui proiect de Ordonanta, publicat de Ministerul Finantelor Publice (MFP).
*Ministerul Economiei a finalizat opt dosare, dintre care sapte legislative si unul non-legislativ, in mai putin de doua luni de la preluarea Presedintiei Consiliului Uniunii Europene de catre Romania, a anuntat, vineri, institutia intr-un comunicat de presa transmis AGERPRES.
*Egalitatea de sanse in Romania a cunoscut un declin semnificativ, in ultimii 30 de ani, in Romania, iar cauza ar putea fi lipsa constientizarii problemei si a dezbaterilor publice, a declarat, vineri, Sorana Baciu, presedintele Asociatiei Administratorilor Independenti (AAI), la evenimentul "Suna clopotelul pentru egalitatea de gen", organizat de Bursa de Valori Bucuresti (BVB).
*Romania s-a clasat, in 2018, pe locul 8 in topul tarilor cu cel mai mare procent de utilizatori atacati cu ransomware pentru dispozitive mobile, primul loc fiind ocupat de Statele Unite ale Americii, a anuntat, vineri, Kaspersky Lab, intr-un comunicat de presa transmis AGERPRES.
*Indicele ROBOR la trei luni, in functie de care se calculeaza costul creditelor de consum in lei cu dobanda variabila, a scazut vineri cu 0,02 puncte procentuale fata de valoarea de joi, pana la 3,11% pe an, de la 3,13%, potrivit datelor publicate de Banca Nationala a Romaniei (BNR).
*Aproape 60.000 de locuinte au fost finalizate, in cursul anului 2018, in crestere cu 6.424 de spatii locative fata de anul precedent, reiese din datele provizorii publicate vineri de Institutul National de Statistica (INS).
*Investitiile nete realizate in economia nationala au insumat 84 de miliarde de lei, anul trecut, fiind in crestere cu 0,8% comparativ cu anul 2017, potrivit datelor provizorii publicate, vineri, de Institutul National de Statistica (INS).
*Investitorii in modernizarea si dezvoltarea statiunilor balneare sau balneoclimaterice vor primi un ajutor de minimis de maximum 200.000 de euro, respectiv pana la 50% din valoarea cheltuielilor eligibile, insa vor fi obligati sa mentina investitiile cel putin 10 ani de la accesarea sumelor, se arata intr-un proiect de Hotarare publicat de Comisia Nationala de Strategie si Prognoza (CNSP).
*Un numar de 55.515 cereri unice de plata pentru o suprafata de 153.668 hectare au fost depuse pana in prezent in cadrul Campaniei pentru anul 2019, potrivit datelor publicate, vineri, de Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA).
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri