DTZ: Nordul Bucurestiului ramane principala zona de afaceri a Capitalei
Data publicarii: 14-02-2007 | Imobiliare
Aceste zone vor continua sa reprezinte si in 2007 amplasamentele favorite ale ocupantilor, majoritatea dezvoltarilor fiind asteptate in aceasta zona, indeosebi ca locatie de sediu central reprezentativ, dar si back-office, apreciaza Mihaela Cnobloch, consultant in cadrul departamentului birouri al DTZ.
"Aici vorbim in primul rand de companii multinationale, care tin la imagine si la dotarile de prima clasa pentru spatiile de birouri, dar nu numai. Se observa un trend ascendent in ceea ce priveste dorinta companiilor locale pentru spatii clasa A. Domeniile sunt variate", a declarat consultantul in cadrul departamentului birouri al DTZ Echinox. Companiile pentru care conteaza imaginea opteaza pentru locatii de top gen Piata Victoriei, ce ofera un acces deosebit de facil si o vizibilitate exceptionala.
"Pentru nucleele de afaceri gen Soseaua Pipera, unde balanta inclina favorabil pentru conditii si dotari decat pentru amplasamnete si vizibilitate opteaza companiile de soft, call-centers, back-offices, farmaceutice, distributie", a explicat Mihaela Cnobloch. Analistii imobiliari de pe piata bucuresteana sunt de parere ca zona Pipera este in plina dezvoltare si promite a fi un nucleu important pe piata de birouri pentru 2007-2009.
"Totusi, centrul de afaceri traditional ramane in continuare Piata Victoriei unde se dezvolta inca multe proiecte noi, fiind considerata de asemenea zona financiara datorita bancilor care si-au stabilit deja aici sediile centrale. Totodata, Piata Victoriei este si o importanta zona rezidentiala, cu multe vile istorice restaurate folosite ca spatii de birouri pentru ambasade si consulate", a adaugat Cnobloch.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Èširiac Pensii Private