Toti romanii ar putea avea celular pana in 2009
Data publicarii: 09-03-2007 | IT&CFiecare roman ar putea folosi, pana in 2009, un telefon mobil. Potrivit Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei, rata de extindere a telefoniei mobile in tara noastra ar putea ajunge, in urmatorii 2 ani, 100%. Statisticile arata ca, la sfarsitul anului trecut, numarul utilizatorilor de telefoane mobile din Romania ajunsese la aproximativ 17,4 milioane. Acest lucru inseamna ca aproximativ 8 romani din 10 foloseau un telefon mobil.
Potrivit Autoritatii de Reglementare in domeniu, rata de extindere a serviciilor de telefonie mobila a crescut cu 30 la suta in numai 6 luni, intre jumatatea lui 2006 si sfarsitul anului. Reprezentantii Autoritatii sunt de parere ca, daca ritmul de crestere al numarului utilizatorilor se va pastra, in urmatorii doi ani fiecare roman va avea avea cate un telefon mobil.
Romanii prefera cartelele pre-pay, mai degraba decat abonamentele. Sectorul telecomunicatiilor a fost, in 2006, preferatul investitorilor straini. Potrivit Agentiei Romane pentru Investitii Straine, anul trecut acest sector a primit din afara peste 1 miliard trei sute de mii de dolari, suma care reprezinta peste 22% din totalul investitiilor straine care s-au facut in 2006.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: 2/3 din companii invoca lipsa de experienta a noilor angajati, in timp ce posturile de incepatori sunt preluate de AI
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România