Piata evenimentelor de cariera din 2007 va depasi 1.000.000 de euro
Data publicarii: 16-03-2007 | HR/CariereUn studiu intern al pietei evenimentelor de cariera organizat de Career Management impreuna cu Centrul de Resurse pentru Societatea Civila a indicat, in 2006, o cifra financiara de 600.000 euro. Cercetarea a avut ca scop cunoasterea mediului de afaceri in vederea organizarii TCB - Targul de Cariere Bucuresti, in perioada 27-28 Aprilie 2007, in Piata Revolutiei din Bucuresti.
Studiul a presupus monitorizarea si analizarea a 5 evenimente de cariera pentru tineri profesionisti din mediul urban, organizate in Bucuresti, a evenimentelor organizate de institutii non-guvernamentale, precum si a manifestarilor cu acelasi profil din provincie. Au fost luate in calcul variabile precum numarul companiilor implicate, tarifele de participare dar si evaluarea costurilor pentru fiecare eveniment. Aceste informatii au indicat o piata a evenimentelor de cariera de 600.000 de euro in 2006.
Anul 2007 situeaza Romania intr-un context european competitiv, nevoile companiilor diversificandu-se considerabil. Se inregistreaza o explozie a sectorului locurilor de munca, dar, in acelasi timp, o nevoie crescuta de specialisti.
Referindu-se la piata evenimentelor de cariera din 2007, Mihai Manole, Event Manager TCB -Targul de Cariere Bucuresti a declarat: "Anticipam o nevoie crescuta de comunicare si interactiune din partea mediului privat. Avem informatii referitoare la organizarea a 6 evenimente nationale reprezentative in 2007, la care vor participa peste 300 de companii din diferite regiuni ale tarii. Pentru prima data, piata acestor evenimente de nisa va depasi 1.250.000 EUR, existand un potential enorm de crestere in urmatorii 5 ani."
TCB - Targul de Cariere Bucuresti va avea loc in perioada 27-28 Aprilie 2007 in Piata Revolutiei din centrul capitalei si va prezenta ofertele de munca a peste 100 de companii. Ca o premiera pentru Romania, evenimentul va implementa un concept profesionist menit sa incurajeze interactiunea dintre angajatori si candidati.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an