Romania, codasa regiunii la fuziuni si achizitii
Data publicarii: 03-04-2007 | EconomiePotrivit unui studiu PricewaterhouseCoopers, Romania se afla pe ultimul loc intr-un grup de noua state din Europa Centrala si de Est in functie de valoarea fuziunilor si achizitiilor de companii pe cap de locuitor, cu 800 de dolari. Valoarea este mica daca ne raportam la Cehia, de exemplu, unde media este de 4 ori mai mare, ajungand la 3.200 de dolari pe cap de locuitor.
Nici la valoarea pietei de achizitii si fuziuni de companii nu stam prea bine, anul trecut inregistrandu-se o scadere, la 5,2 miliarde de dolari, de la 5,8 miliarde de dolari in 2005. Si asta in conditiile in care numarul tranzactiilor a crescut cu 15%. Romania ocupa din acest punct de vedere locul cinci in topul celor 11 state din Europa Centrala si de Est si Comunitatea Statelor Independente, dupa Rusia, Polonia, Ungaria si Cehia.
Integral in Gardianul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri