S & P a coborat ratingurile a 11 banci mari ale lumii
Data publicarii: 20-12-2008 | InternationalAgentia de evaluare financiara Standard & Poor's (S & P) a coborat vineri ratingurile a 11 banci importante din lume, printre care Citibank, Deutsche Bank si JP Morgan, invocand riscurile accentuate cu care se confrunta acest sector si incetinirea cresterii economice mondiale, relateaza Reuters.
Din randul bancilor americane, S&P a retrogradat cu doua trepte Citibank, Morgan Stanley si grupul bancar Goldman Sachs. Agentia de rating a coborat cu cate o treapta si ratingurile Bank of America, JP Morgan Chase si Wells Fargo.
Cat priveste bancile europene, S&P a coborat cu o treapta ratingurile Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland (RBS) si UBS.
Ratingul HSBC Bank, care face parte din HSBC Holdings, a fost confirmat la 'AA', dar analistii de la Standard & Poor's (S&P) au coborat perspectiva, de la 'stabila' la 'negativa'.
"Retrogradarile si revizuirea perspectivei reflecta opinia noastra cu privire la presiunile semnificative care vor plana asupra perfomantelor viitoare ale institutiilor financiare complexe, din cauza riscurilor crescute din sector si a incetinirii cresterii economice mondiale", se arata in comunicatul S&P, preluat de Reuters.
Traderii au spus ca va fi dificil de estimat care va fi reactia pietei, pentru ca tranzactionarea este slaba, in contextul in care activitatea de pe piete scade pe final de an.
"Bancile se confrunta cu o deteriorare a mediului operational, asa ca retrogradarile nu ar trebui sa fie o surpriza", a spus analistul pentru credite Nigel Myer de la Dresdner Kleinwort.
De asemenea, analistii de la agentia de rating au spus ca problemele referitoare la modelul de afaceri trebuie rezolvate in tot sectorul, ceea ce va dura.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an