BRD, declarata de Euromoney cea mai buna banca din Romania
Data publicarii: Astazi, 16-08-2006
Potrivit Euromoney, "BRD a fost desemnata castigatoare a premiului pentru Romania pentru cel de-al doilea an consecutiv, gratie in special excelentului nivel al ROA (3,17%) si al coeficientului de exploatare (50,52%), cele mai bune din sistemul bancar romanesc".
De asemenea, Euromoney arata ca "Grupul Société Générale a stiut sa-si exploateze din plin autonomia punand in practica o strategie care se sprijina pe veniturile recurente asigurate de activitatea de retail din Franta pentru a dezvolta activitati noi, cu cresteri puternice pe pietele emergente europene si in domeniul investment banking. ~n opinia prestigioasei publicatii, Société Générale a devenit « un actor de prim plan in regiunile unde competenta SG CIB este recunoscuta in derivate pe actiuni, securitizare si finantari structurate".
Euromoney este o publicatie financiara axata pe domeniul bancar si pe cel al pietelor financiare. "Euromoney Awards for Excellence" recompenseaza de 15 ani institutiile financiare cele mai performante si cele mai bune banci din peste 100 de tari.
Société Générale este unul dintre cele mai mari grupuri financiare din zona euro. Cu peste 103.000 de angajati in intreaga lume, grupul isi desfasoara activitatea in jurul a trei mari activitati :banca de retail si serviciile financiare (19,8 milioane de clienti), gestiunea de active si serviciile pentru investitori, domeniu in care Grupul Société Générale se numara printre cele mai importante banci din zona euro, cu 1.521 de miliarde de euro in custodie si cu peste 402 miliarde de euro sub gestiune.
BRD - Groupe Société Générale este a doua banca din Romania, cu active ce depasesc 6 miliarde EUR. Banca are peste 1,8 milioane clienti si opereaza o retea de peste 440 de unitati. BRD are cea de-a doua capitalizare bursiera la BVB (aproximativ 3,5 miliarde EUR).
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara