Conducerea Parlamentului ii cere presedintelui Legislativului ungar sa-si amane vizita in Romania
Data publicarii: 05-06-2012 | Politica
Presedintii celor doua Camere ale Parlamentului Romaniei, Vasile Blaga si Roberta Anastase, i-au adresat, luni, o scrisoare presedintelui Adunarii Nationale a Ungariei, Kover Laszlo, solicitandu-i sa-si amane vizita pe care o avea planificata in Romania.
"Am luat nota de intentia dumneavoastra de a vizita in perioada urmatoare unele localitati din Romania. Intelegem si apreciem dorinta de a ramane in contact cu membrii comunitatii maghiare din tara noastra. (...) Pentru Romania si Ungaria, existenta comunitatii maghiare din Transilvania si reprezentarea politica a acesteia pot constitui un liant puternic. Speram ca veti intelege ca, pentru aceasta, este imperios necesar ca participarea la procesul democratic romanesc a reprezentantilor acestei comunitati sa fie libera de orice ingerinta. Prin urmare, dat fiind calendarul eminamente politic al acestei perioade, consideram utila amanarea vizitei dumneavoastra pentru orice perioada de dupa desfasurarea alegerilor locale", se arata in scrisoarea mentionata.
Anastase si Blaga apreciaza dorinta oficialului ungar de a ramane in contact cu membrii comunitatii maghiare din tara noastra si ii transmit ca este bine-venit "acum, ca si in ocaziile trecute", dar ii amintesc acestuia ca Romania se afla intr-o perioada electorala.
"Orice raportare directa la procesul democratic intern este, in opinia noastra, in contrast cu spiritul european, fiind contraproductiva in raport cu nevoile si aspiratiile atat ale societatilor noastre, cat si ale minoritatii maghiare", afirma cei doi oficiali romani.
Acestia isi exprima convingerea ca o amanarea vizitei lui Kover Laszlo in Romania "ar permite evitarea unor eventuale neintelegeri si ar da expresie celor mai bune traditii de dialog si responsabilitate" in relatiile dintre cele doua state.
Semnatarii scrisorii amintesc ca atat Romania, cat si Ungaria traiesc un moment important in redefinirea constructiei europene, iar in perioade precum cea pe care o traverseaza acum cele doua state au ocazia de a demonstra ca inteleg obligatiile ce decurg din valorile comune pe care le impartasesc statele Uniunii Europene.
Presedintele Parlamentului Ungariei, Kover Laszlo, are programat, marti, un turneu electoral in judetul Mures, urmand sa participe la inchiderea campaniei electorale a organizatiei Targu Mures a Partidului Civic Maghiar (PCM).
"Maine, 5 iunie, domnul presedinte de onoare al PCM, Kover Laszlo, va fi prezent in judetul nostru pentru a sustine candidatii nostri din mai multe localitati. Isi va termina prezenta la festivitatea de inchidere a campaniei electorale a PCM Targu Mures, pentru ca pe judet o sa avem si in 7 iunie o festivitate. Maine va fi prezent in opt localitati, printre care Targu Mures, Sovata, Miercurea Nirajului, Sighisoara, Acatari. Ne va sustine candidatii si ne va ajuta in campania electorala. In 7 (iunie - n.r.) va avea loc festivitatea de inchidere a campaniei electorale a PCM pe judetul Mures. Domnul Kover isi va termina vizita maine seara", a declarat luni, intr-o conferinta de presa, Laszlo Gyorgy, liderul PCM Mures.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an