Standard&Poors's priveste pozitiv ratingul Romexterra dupa preluarea de catre MKB
Data publicarii: 17-10-2006
"Intentionam sa finalizam procesul de observare al creditului (n.red. sau CreditWatch) si am putea sa marim ratingurile", a declarat analistul S&P John Gibling. Acest lucru depinde de masura in care MKB se va implica in Romexterra, dar si de sprijinul pe care-l va acorda bancii romanesti. "Totusi, dezvoltarea pozitiei de piata si a puterii financiare a Romexterra vor ramane totusi factori importanti pentru rating", a adaugat analistul agentiei.
Ratingurile Romexterra reflecta cota de piata mica, informatiile financiare limitate despre evolutia in timp si strategia neverificata a bancii, a aratat comunicatul S&P. "Mai mult, riscurile industriale si economice din Romania raman mai mari decat media", a adaugat Gibling. Factorii care sprijina actualul rating sunt pozitia financiara satisfacatoare, incluzand lichiditate si capitalizare "adecvate". Cu toate acestea, "piata se asteapta ca banca sa nu poata mari afacerea, in cazul in care nu e sustinuta de parintele majoritar", mai arata comunicatul S&P.
Tranzactia prin care MKB Bank a devenit actionar majoritar al Romexterra Bank, prin preluarea unui pachet de 55,36% din actiunile bancii, s-a incheiat conform planificarii, a declarat directorul de comunicare al MKB Bank, Laszlo Herszenyi. "MKB Bank urmareste ca Romexterra Bank sa atinga o cota de piata de 5,5-6% pe termen mediu-lung", se afirma in comunicatul oficial al MKB, care anunta preluarea pachetului majoritar de actiuni al Romexterra. In prezent, cota de piata a Romexterra este de circa 0,8%.
Cu active de 1,09 miliarde lei (305 milioane euro) la jumatatea acestui an, Romexterra Bank avea o cota de 0,76% din piata bancara romaneasca, potrivit statisticilor bancii centrale.
Profitul brut obtinut la sfarsitul anului trecut de Romexterra Bank a fost de 6,2 milioane euro, in crestere cu 120% fata de profitul obtinut in 2004, iar la finele primului trimestru din acest an, banca a obtinut un profit de 2,45 milioane euro, in crestere cu 77,11% fata de aceeasi perioada a anului trecut.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private