Banca Mondiala prognozeaza o revenire economica in Ucraina
Data publicarii: 06-10-2015 | Finante-BanciBanca Mondiala a anuntat luni ca se asteapta ca economia ucraineana sa inceapa sa-si revina la finele acestui an pentru a inregistra o crestere de 1% in 2016, transmite AFP.
Cu toate acestea, pentru acest an institutia financiara internationala si-a mentinut estimarile anterioare care mizeaza pe o scadere a Produsului Intern Brut de 12%, dupa o contractie de 6,8% in 2014.
'Ne asteptam ca revenirea sa inceapa la finele acestui an', a declarat seful reprezentantei Bancii Mondiale in Ucraina, Qimiao Fan. Acesta a avertizat insa ca exista in continuare numeroase riscuri printre care adoptarea prea lenta a reformelor si o noua escaladare a conflictului din estul tarii. 'Viitorul prognozelor economice ale Ucrainei va depinde de autoritati, daca vor continua sa puna in practica reformele macroeconomice si structurale', a precizat Qimiao Fan.
La randul sau, Fondul Monetar International a anuntat sambata ca se asteapta la o contractie a economiei ucrainene de 11% in 2015, urmata insa de o crestere de 2% in 2016.
Economia Ucrainei trece in prezent printr-o perioada dificila, dupa trei ani de recesiune si un conflict sangeros cu separatistii pro-rusi din estul tarii care a provocat peste 8.000 de morti de la debutul sau in aprilie 2014. In plus, problema datoriei externe este departe de a fi solutionata iar riscul intrarii in incapacitate de plata planeaza inca asupra acestei foste republici sovietice, in pofida unui acord crucial de restructurare semnat cu principalii creditori privati occidentali.
AGERPRES
Tag-uri:
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an