Firmele romanesti vor sistem european de impozitare
Data publicarii: 26-09-2007 | AfaceriSpecialistii romani sunt de acord atat cu formula comuna de calcul al impozitului pentru companiile care desfasoara operatiuni in cel putin doua state UE, cat si cu cota unica de impozitare la nivel european, noteaza Gandul. Specialistii in impozitare de la cele mai importante companii europene, inclusiv din Romania, pledeaza in favoarea unui sistem armonizat, pan-european de impozitare a firmelor, propunere ce apartine Comisiei Europene (CE), potrivit unui studiu realizat de KPMG International.
Proiectul european prevede calcularea impozitului pe profit aplicat companiilor care desfasoara operatiuni in cel putin doua state UE in baza unei formule unice, valabila la nivelul intregii comunitati europene. Formula in cauza ar urma sa inlocuiasca cele 27 de metode diferite utilizate in prezent. Profiturile sunt astfel distribuite catre tarile unde activeaza aceste companii si impozitate la rata practicata de statele respective.
Studiul arata ca 78% dintre participanti s-au declarat in favoarea proiectului european. Astfel, specialistii din Cehia, Danemarca si Spania sustin in proportie de 100% planul de infiintare a unei baze comune consolidate de impozitare. In cazul Italiei, aceasta pondere se situeaza la 96%.
Romania si Uniunea Europeana
Reprezentantii companiilor din Romania, Grecia, Luxemburg, Polonia, Slovenia si Suedia au aprobat propunerile CE in proportie de 90%, acelasi raspuns fiind dat si de 84% dintre participatii la studiu din Germania si 80% dintre cei din Austria, Finlanda, Ungaria si Portugalia. Ceva sceptici s-au aratat britanicii, doar 62% dintre respondenti optand pentru sustinerea proiectului. Un NU categoric apartine Irlandei si Slovaciei, care au respins, intr-o proportie majoritara, propunerile europene.
Integral in Gandul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an