Moody's coboara ratingurile ING, in contextul diminuarii profitabilitatii
Data publicarii: 22-10-2008 | Finante-BanciAgentia de evaluare financiara Moody's a coborat de la 'B' la 'B- ' ratingul privind puterea financiara a ING Bank N.V. si a coborat cu o unitate, de la 'Aa1' la 'Aa2', ratingul de credite pe termen lung, arata un comunicat al agentiei de rating.
Ratingul de credite pe termen lung al diviziei de asigurari, ING Insurance, a fost coborat de la 'Aa3' la 'A1', in timp ce ratingul de credite pe termen lung al ING Group a fost coborat de la 'Aa2' la 'Aa3'.
Toate ratingurile au perspective stabile. Moody's a mai spus sub supraveghere pentru o posibila coborare ratingul 'Aa3' al puterii financiare a afacerilor cu asigurari de viata, din Statele Unite.
Agentia de evaluare financiara a confirmat ratingurile de credit pe termen scurt pentru toate diviziile ING.
Deciziile Moody's reflecta opinia ca profitabilitatea grupului, in special in cadrul ING Bank, s-a deteriorat din 2007 si va continua sa fie supusa presiunilor, din cauza incetinirii generalizate a economiei si a conditiilor actuale din piata financiara.
ING a primit recent o injectie de capital de 10 miliarde euro de la guvernul olandez, dupa ce compania a anuntat anterior ca va afisa primele pierderi trimestriale de la infiintare.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara