Allianz-Tiriac si-a majorat capitalul cu 1,3 mil. euro
Data publicarii: 08-08-2006
La fel ca si in anii precedenti, mai mult de jumatate din aceasta suma a fost pastrata in conturile societatii de asigurari, in vederea sustinerii planurilor de dezvoltare.
Aceasta politica certifica, o data in plus, angajamentul actionarilor de a contribui la cresterea valorii afacerii pe termen lung. In acest context, pe fond, operatiunea de majorare a capitalului social nu are efecte semnificative asupra conturilor societatii, situatia capitalurilor proprii ale Allianz-Tiriac Asigurari fiind atat inainte, cat si dupa inregistrarea valorii actualizate a capitalului social - una care garanteaza pastrarea echilibrelor financiare ale companiei la niveluri optime, chiar in conditiile continuarii cresterii volumului afacerilor intr-un ritm ridicat.
Asa cum a fost anuntat public, rezultatele preliminare ale activitatii companiei in anul 2006 evidentiaza o crestere a veniturilor din prime brute subscrise de 37 procente, pana la un nivel de 128 milioane de euro, dupa primele 5 luni din anul financiar curent. Primele brute subscrise din activitatea de asigurari generale au depasit 115 milioane de euro, valoare cu 31% mai mare decat cea inregistrata in aceeasi perioada (ianuarie-mai) din 2005. In ceea ce priveste portofoliul de asigurari de viata, acesta a ajuns la o valoare a subscrierilor de 13 milioane de euro, indicand o crestere cu peste 126%.
Din punct de vedere tehnic, operatiunea de majorare a capitalului social s-a realizat prin cresterea valorii nominale a actiunilor emise de Allianz-Tiriac, de la o valoare unitara de 310 lei la 357 lei pe actiune. In consecinta, structura actionariatului Allianz-Tiriac Asigurari nu a suferit nici o modificare, actionarii semnificativi fiind:
- Allianz New Europe Holding GmbH, cu o cota de participare la capitalul social de 51,62%;
- Vesanio Trading Ltd., cu o cota de participare de 44,01% la capitalul social total.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara