Romanii din Spania nu au nevoie de asigurare privata de sanatate
Data publicarii: 23-08-2006
In niciun caz romanii din Spania nu au nevoie de asigurari private, a explicat ministrul spaniol intr-o conferinta de presa tinuta la Bucuresti, la sediul Ministerului Sanatatii.
Pe de alta parte, cetatenii care locuiesc ilegal pe teritoriul Spaniei au dreptul la servicii medicale gratuite numai in cazuri de urgenta, pentru femeile insarcinate si copiii mai mici de 14 ani, pana isi pun la punct toate actele.
Mendez sustine ca autoritatile iberice nu fac nicio diferenta de tratament intre un cetatean spaniol si unul strain. Daca s-ar produce un astfel de caz, centrul unde s-ar face aceasta diferenta ar fi sanctionat. Pana acum, nu avem nicio dovada ca o astfel de situatie s-ar fi produs, a mai spus ministrul.
El nu a putut preciza numarul romanilor care nu au asigurari de sanatate, dar a adaugat ca in Spania sunt inregistrati oficial in jur de 350.000 de romani.
Sursa: Ghiseul Bancar
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est