Angela Merkel: Daca euro cade, mai multi vor cadea
Data publicarii: 17-05-2010 | InternationalCancelarul german Angela Merkel a declarat ca stabilizarea euro reprezinta stabilizarea 'ideii europene', deoarece caderea monedei euro ar putea duce la o situatie mai grava, transmite Bloomberg.
'Daca euro cade, mai multi vor cadea', a afirmat oficialul german, intr-un interviu acordat ziarului 'Sueddeutsche Zeitung'.
Merkel a apreciat ca statele europene trebuie sa-si consolideze bugetele si sa impuna reguli mai stricte cu privire la instrumentele financiare derivate pentru transferul riscului de credit (CDS) sau vanzarea in lipsa (short-selling), vanzarea de actiuni imprumutate de investitori de la brokeri, pentru a fi cumparate ulterior, la un pret mai mic.
Ajutorul pentru Grecia si alte state europene ajuta la protejarea euro si a banilor populatiei, a declarat cancelarul german, adaugand ca va avea grija de respectarea stricta a conditiilor in care sunt acordate fondurile.
Germania beneficiaza 'considerabil' de pe urma Uniunii Europene si a monedei euro, iar Banca Centrala Europeana adopta masuri credibile un euro stabil, a explicat oficialul german.
Angela Merkel a declarat german ca aceasta criza a euro reprezinta 'cea mai mare provocare' pentru UE din 1990 si poate de la semnarea tratatului fondator de la Roma in 1957.
In opinia lui Merkel, aceasta criza ar trebui folosita pentru a intari UE. 'Avem o moneda comuna, insa nu avem o uniune economica si politica', a subliniat oficialul german, apreciind insa ca va veni o zi cand 'toate statele membre ale Uniunii Europene vor avea euro drept moneda de plata'.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an