Intesa Sanpaolo a avut pierderi de 9 mil. euro
Data publicarii: 17-03-2011 | Finante-BanciItalienii au inghetat un plan de extindere agresiva in 2008, odata cu venirea crizei
Intesa Sanpaolo Bank, filiala locala a unuia dintre grupurile financiare italiene de top, a inregistrat anul trecut o pierdere neta de 9 mil. euro, dupa ce incheiase anul 2009 pe zero.
Pierderea a fost determinata de cheltuielile mari cu provizioanele, in conditiile in care banca a reusit sa isi majoreze anul trecut profitul operational (castigul obtinut din operatiunile curente inainte de constituirea provizioanelor) cu 13%, pana la 8 mil.
euro. Romania si Ungaria au fost singurele piete externe pe care grupul italian a inregistrat pierderi.
Rezultatele publicate de grup sunt calculate conform standardelor internationale de raportare financiara (IFRS), care prevad un tratament mai bland in privinta creditelor neperformante decat standardele romanesti de contabilitate. Reprezentantii Intesa Sanpaolo Romania nu au comentat aceste informatii. In ciuda fortei financiare a grupului, Intesa Sanpaolo ramane un jucator de talie medie pe plan local, cu active de un miliard de euro la sfarsitul anului trecut. In decembrie 2009 activele bancii erau de 0,7 mld. euro. Banca a reusit sa isi majoreze portofoliul de credite cu peste 30% anul trecut, ajungand la 0,8 miliarde de euro. Din totalul portofoliului, credite de 0,7 miliarde de euro nu inregistreaza probleme la plata, in timp ce in categoria credite "indoielnice" sunt trecute finantari de 64 mil. euro. La acestea se adauga credite substandard si restructurate de 32 mil. euro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România