Fitch retrogradeaza Spania cu trei trepte pana la BBB cu perspectiva negativa
Data publicarii: 08-06-2012 | International
Agentia de evaluare financiara Fitch Rating a retrogradat joi cu trei trepte calificativele pentru obligatiunile emise de guvernul spaniol, pana la 'BBB' de la 'A', si totodata a avertizat ca ar putea urma o noua retrogradare in conditiile in care perspectiva asociata este una negativa, transmite Reuters.
Noul rating este la doar doua trepte deasupra nivelului 'junk' (BB plus), nerecomandat pentru investitii.
Fitch a precizat ca retrogradarea Spaniei reflecta costul ridicat al restructurarii si recapitalizarii sectorului bancar, datoria guvernamentala mare, care ar urma sa ajunga la 95% din PIB in anul 2015, gradul mare de indatorare externa al Spaniei si probabilitatea ca actuala recesiune sa se prelungeasca pana in anul 2013.
'Flexibilitatea financiara mult redusa a guvernului spaniol ii limiteaza capacitatea de interveni decisiv in restructurarea sectorului bancar si a crescut probabilitatea unui sprijin financiar extern', a anuntat Fitch intr-un comunicat.
Noul rating atribuit Spaniei de Fitch este cel mai mic calificativ acordat de una din cele trei mari agentii de rating. Standard & Poor's atribuie Spaniei un rating 'BBB plus' iar Moody's atribuie un rating 'A3'.
Separat, Standard & Poor's a estimat joi ca bancile spaniole vor suferi in 2012 si 2013 pierderi cuprinse intre 80 si 112 miliarde de euro de pe urma creditelor acordate, ceea ce creste probabilitatea unui sprijin din partea guvernului spaniol sau a Uniunii Europene.
La randul sau, ziarul spaniol ABC a publicat mai devreme joi un articol conform caruia Fondul Monetar International (FMI) estimeaza ca suma necesara pentru salvarea bancilor spaniole se situeaza intre 40 si 80 de miliarde de euro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză
- Timișorenii, nota 7,58 la testul „Siguranța Online
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
 Print
 Print