Profit de 600 mil. lei pentru Erste in primele 9 luni
Data publicarii: 31-10-2012 | International
Erste Bank a realizat dupa primele noua luni un profit net de 597,3 milioane euro, fata de o pierdere de 973 milioane euro in septembrie 2011 si cu 145 de milioane euro peste rezultatul de la jumatatea anului, pe fondul unor provizioane mai mici in regiune si stabilizarii situatiei din Romania. "Erste Group a inregistrat un profit net de 597,3 milioane euro, pe fondul unui profit operational stabil si al costurilor de risc mai reduse. Performantele solide inregistrate in continuare de cele mai importante piete principale, Austria, Cehia si Slovacia, precum si o oarecare stabilizare in Romania au fost decisive. In trimestrul al treilea, marjele au crescut in Romania pentru prima data in sase trimestre, iar formarea de noi credite neperformante a scazut, de asemenea", a explicat Andreas Treichl, CEO al Erste Group Bank AG, citat intr-un comunicat, potrivit Mediafax.
Profitul operational a ramas stabil la 2,61 miliarde euro in primele noua luni din 2012 (-0,5% fata de primele noua luni din 2011, de la 2,63 miliarde euro), datorita diminuarii venitului operational si a costurilor operationale.
Venitul operational s-a situat 5,44 miliarde euro, comparativ cu 5,52 miliarde euro in primele noua luni ale anului trecut. Diminuarea cu 1,4% a fost determinata in principal de reducerea venitului net din dobanzi (- 4,0%, la 3,96 miliarde euro) si a venitului net din taxe si comisioane (-5%, la 1,28 miliarde euro), care nu au putut fi integral compensate de majorarea venitului net din tranzactionare (de la 37,4 milioane euro in primele noua luni ale anului 2011 la 191,4 milioane euro).
Cheltuielile administrative generale s-au diminuat cu 2,3%, la 2,82 miliarde euro fata de 2,89 miliarde euro in septembrie 2011. Astfel, raportul cost/venit s-a situat la 51,9%, in scadere de la 52,4%.
Venitul pe actiune (cash) s-a situat in primele noua luni la 1,82 euro (valoare raportata: 1,26 euro), fata de valoarea de - 0,26 euro (valoare raportata: - 2,87 euro) inregistrata in perioada similara din 2011.
Totalul activelor s-a majorat cu 3,3% fata de sfarsitul anului 2011, la 217 miliarde euro, in principal pe fondul cresterii depozitelor si investitiilor in active cu grad ridicat de lichiditate, concomitent cu diminuarea usoara a volumului creditelor, cu 0,9%, la 133,5 miliarde euro. Raportul credite/depozite s-a imbunatatit la 109,2% (sfarsitul anului 2011: 113,3%).
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025