Referendumul din Catalonia a zguduit pietele financiare din Spania
Data publicarii: 03-10-2017 | EconomieCosturile cu imprumuturile ale Guvernului spaniol au crescut, iar pietele financiare spaniole s-au prabusit luni, pe masura ce investitori evalueaza consecintele politice ale violentele care au marcat desfasurarea referendumului privind autodeterminarea regiunii Catalonia, relateaza Reuters.
De asemenea, moneda euro s-a depreciat în raport cu dolarul după ce autoritățile locale au anunțat că 90% dintre votați s-au declarat în favoarea autodeterminării la referendumul de duminică, interzis de Curtea Constituțională a Spaniei. Acest referendum a decis calea unei declarații unilaterale a independenței regiunii Catalonia, care reprezintă a cincea parte din economia Spaniei și ale cărei venituri din taxe sunt cruciale pentru bugetul național.
Deși se așteaptă ca această criză să se rezolve prin oferirea unei autonomii extinse, analiștii avertizează că incertitudinea ar putea avea un impact asupra creșterii economice a Spaniei și asupra reputației premierului Mariano Rajoy, care conduce un guvern minoritar.
"Acesta este, probabil, cel mai prost rezultat pentru Madrid, au avut loc violențe, dar acestea nu au oprit votul, iar opinia publică din Catalonia este și mai polarizată. Este clar că riscurile la adresa stabilității Guvernului au crescut", a declarat Federico Santi, analist la Eurasia Group în Londra.
Randamentele pentru obligațiunile guvernamentale spaniole au crescut cu 10 puncte de bază, până la 1,713%, iar decalajul care le separă de obligațiunile germane a atins cel mai ridicat nivel din ultimele patru luni. De asemenea, costul asigurării expunerii pe obligațiunile spaniole via credit default swaps a atins și el cel mai ridica nivel din ultima lună.
După ce vineri a confirmat ratingul Spaniei la "BBB plus", agenția de evaluare S&P Global a apreciat că tensiunile dintre Guvernul central și autoritățile din Catalonia ar putea afecta încrederea companiilor și investițiile. Analiștii sunt de părere că o posibilitate de depășire a acestei crize ar fi oferirea unei autonomi financiare sporite Cataloniei, ceea ce ar putea afecta însă finanțele Spaniei.
Pe piața bursieră, principalul indice al bursei de valori de la Madrid, IBEX, înregistra luni o scădere de 1,8%, din cauza scăderilor înregistrate de acțiunile băncilor spaniole. Banco de Sabadell și Caixabank, ambele cu sediul în Catalonia, au înregistrat scăderi de 6%, respectiv 4,7%.
Impactul referendumului în afara Spaniei a fost unul modest, moneda euro pierzând 0,5% în raport cu dolarul. În plus, creșterea randamentelor pentru obligațiunile spaniole a dus și la creșterea randamentelor pentru obligațiunile italiene la 2,26%, cel mai ridicat nivel din ultimele două luni și jumătate.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- NETOPIA Payments a obtinut autorizatia BNR de institutie de plata
- Coletele extra-UE sub 150 de euro se scumpesc din iulie: taxa vamala de trei euro pe articol, adaugata la taxa logistica
- Transformarile din industria auto ridica noi provocari de preturi de transfer pentru grupurile multinationale
- CEC Bank finanteaza investitiile verzi si digitale ale IMM-urilor din productie prin Programul SME Eco-Tech
- Emilia Dumitrescu preia conducerea Deloitte Technology Delivery Center din Romania
- Cheltuielile de marketing digital, sub lupa fiscului: companiile trebuie sa justifice colaborarile cu influencerii
- Platformele cripto fara autorizatie MiCA nu vor mai putea opera in Romania de la 1 iulie 2026
- Legea 239/2025 inaspreste conditiile pentru plata dividendelor si restituirea imprumuturilor catre actionari
- Foundever isi dubleaza spatiul de birouri din Bucuresti la 3.500 mp in cladirea Campus 6.3
- UE pregateste noi reguli pentru mobilitatea fortei de munca: companiile au timp limitat de adaptare
- AFI Europe cumpara sase centre comerciale MAS din Romania, intr-o tranzactie de peste 280 de milioane de euro
- Romania si dubla provocare a securitatii: investitii in aparare si rezilienta cibernetica
- Hankook raporteaza pentru Q1 2026 vanzari de aproximativ 3 miliarde EUR si un profit operational de aproximativ 295 mil EUR
- Studiu Deloitte: economia mondiala pierde anual peste 25 de trilioane de euro, aproape o treime din PIB-ul global, din cauza utilizarii ineficiente a resurselor
- Colliers a consiliat AFI Europe in achizitia unui portofoliu de sase centre comerciale regionale din Romania de la MAS, in cea mai mare tranzactie de retail din istoria pietei locale