Proiectul GirlPower Network: Transformarea Educației în Mediul Rural Românesc
Data publicarii: 12-01-2024 | HR/CariereProiectul GirlPower Network, inițiat de Fundația Progress, marchează un punct de referință în domeniul educației alternative pentru fetele din mediul rural românesc. Derulat între ianuarie 2022 și ianuarie 2024, cu sprijinul Active Citizens Fund România și finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE 2014-2021, proiectul și-a propus să formeze și să dezvolte abilitățile a peste 500 de fete din comunități rurale. Prin intermediul bibliotecilor publice din 50 de localități, proiectul a atins și depășit obiectivele propuse, ajutând 585 de adolescente să facă față provocărilor viitoare.
GirlPower Network a abordat teme esențiale precum sănătatea, comunicarea, antreprenoriatul, media literacy, mediu, violența și bullying-ul, meseriile viitorului, și cetățenia activă. Aceste subiecte, alese în urma unei cercetări inițiale, au vizat creșterea conștientizării și capacității de a face față agresiunii asupra copiilor. Fetele au fost sprijinite de 50 de bibliotecare, care au jucat un rol crucial în coordonarea și facilitarea activităților educative.
Implementarea proiectului a fost structurată în mai multe etape, începând cu selecția bibliotecilor și pregătirea bibliotecarelor, continuând cu formarea cluburilor de fete, numite GirlPowerHub-uri, și desfășurarea activităților educaționale. Impactul a fost remarcabil, având un indice SROI (Social Return on Investment) de 1:185, ceea ce indică o valoare socială semnificativă pentru fiecare leu investit.
Rezultatele proiectului includ nu doar dobândirea de cunoștințe și competențe, ci și creșterea încrederii în sine, rezilienței și a unui sentiment de empowerment. Participantele au devenit mai conștiente de propriile drepturi și capabile să ia parte activă în comunitățile lor. Evenimentele comunitare organizate de GirlPowerHub-uri, cum ar fi dezbaterile pe teme de mediu și strângeri de fonduri, au demonstrat angajamentul și influența pozitivă a acestui proiect.
Proiectul s-a încheiat cu un eveniment online, GALA GirlPower Network, marcând succesul și impactul profund al inițiativei. În cuvintele Biancai Ionescu, Manager Proiect, "acest proiect înseamnă mult mai mult decât cifrele atinse; este despre crearea unui spațiu în care vocile fetelor sunt auzite și visurile lor sunt realizabile." Proiectul GirlPower Network demonstrează puterea educației alternative și rolul esențial al bibliotecilor în dezvoltarea comunităților rurale.
Pentru mai multe detalii despre Fundația Progress, proiectul GirlPower Network și impactul său în comunitățile rurale, vă invităm să vizitați www.progressfoundation.ro. Acest proiect este un exemplu de inițiativă care contribuie la construirea unui viitor mai bun pentru fetele din mediul rural românesc.
GirlPower Network a abordat teme esențiale precum sănătatea, comunicarea, antreprenoriatul, media literacy, mediu, violența și bullying-ul, meseriile viitorului, și cetățenia activă. Aceste subiecte, alese în urma unei cercetări inițiale, au vizat creșterea conștientizării și capacității de a face față agresiunii asupra copiilor. Fetele au fost sprijinite de 50 de bibliotecare, care au jucat un rol crucial în coordonarea și facilitarea activităților educative.
Implementarea proiectului a fost structurată în mai multe etape, începând cu selecția bibliotecilor și pregătirea bibliotecarelor, continuând cu formarea cluburilor de fete, numite GirlPowerHub-uri, și desfășurarea activităților educaționale. Impactul a fost remarcabil, având un indice SROI (Social Return on Investment) de 1:185, ceea ce indică o valoare socială semnificativă pentru fiecare leu investit.
Rezultatele proiectului includ nu doar dobândirea de cunoștințe și competențe, ci și creșterea încrederii în sine, rezilienței și a unui sentiment de empowerment. Participantele au devenit mai conștiente de propriile drepturi și capabile să ia parte activă în comunitățile lor. Evenimentele comunitare organizate de GirlPowerHub-uri, cum ar fi dezbaterile pe teme de mediu și strângeri de fonduri, au demonstrat angajamentul și influența pozitivă a acestui proiect.
Proiectul s-a încheiat cu un eveniment online, GALA GirlPower Network, marcând succesul și impactul profund al inițiativei. În cuvintele Biancai Ionescu, Manager Proiect, "acest proiect înseamnă mult mai mult decât cifrele atinse; este despre crearea unui spațiu în care vocile fetelor sunt auzite și visurile lor sunt realizabile." Proiectul GirlPower Network demonstrează puterea educației alternative și rolul esențial al bibliotecilor în dezvoltarea comunităților rurale.
Pentru mai multe detalii despre Fundația Progress, proiectul GirlPower Network și impactul său în comunitățile rurale, vă invităm să vizitați www.progressfoundation.ro. Acest proiect este un exemplu de inițiativă care contribuie la construirea unui viitor mai bun pentru fetele din mediul rural românesc.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Banca Transilvania: BT si Simona Halep continua parteneriatul
- Hidroelectrica aniversează 1 an de la listarea istorică din 2023 la Bursa de Valori București
- România: Decontul de TVA față în față cu Decontul precompletat de TVA: încă 6 luni la dispoziție pentru calibrarea RO e-TVA
- Mihai Kis este noul Director de Vânzări Distribuitori pentru Schneider Electric România, Moldova şi Armenia
- Revolut in 2023: venituri de peste 2,2 miliarde USD și un profit record de 545 milioane USD
- Modalități de îmbunătățire a rentabilității proprietăților comerciale prin amenajări mai rapide: nou studiu
- Hidroelectrica anunță atribuirea contractului pentru retehnologizarea Vidraru
- Hațegan Attorneys: Capacele de PET atașate obligatoriu sticlelor din 3 iulie, conform noii reguli UE
- Opinie Deloitte: Economia circulara in retail. De unde incepe schimbarea?
- Hidroelectrica inaugurează Microcentrala Poiana Ruscă
- Deloitte Romania a asistat Alior Bank in vanzarea catre Patria Bank a unui portofoliu de credite performante acordate persoanelor fizice in valoare de 97 mil. lei
- SigurantaOnline.ro oferă recomandări de vacanță în siguranță: cum să eviți capcanele din mediul online
- Ines Rocha devine noul Director Regional al IFC pentru Europa
- Studiu EY: politici și controverse fiscale - ce ar trebui să aibă în vedere companiile în acest an?
- Fondul ETF BET Patria – Tradeville depaseste 300 milioane lei in active totale