Banca Mondiala creeaza doua fonduri de investitii pentru mediu
Data publicarii: 02-07-2008 | MediuBanca Mondiala a anuntat crearea a doua fonduri de investitii pentru mediu (CIF), in care urmeaza sa fie investite 5 miliarde dolari in urmatorii trei ani, pentru a ajuta tarile in curs de dezvoltare sa reduca emisiile de gaze de sera si sa se adapteze la schimbarile climatice, scrie AFP.
"Credem ca cele doua fonduri vor avea un impact semnificativ in atragerea altor finantari ", in scopul de a lupta impotriva incalzirii globale, a declarat presedintele Bancii Mondiale, Robert Zoellick, in cadrul unui comunicat.
Acesta a spus ca mizeaza in egala masura pe "noile abordari" ale lupte impotriva schimbarii climei, de la agricultura la gestiunea apei, de la transporturi la dezvoltarile urbane si de la biodiversitate la accesul la energie.
Unul dintre fonduri, intitulat Fondul pentru tehologia curata, urmareste sa ofere finantare pe scara larga pentru investitii in tarile in curs de dezvoltare, in proiecte energetice cu consum redus de hidrocarburi, in scopul de a reduce emisiile de gaze de sera.
Cel de-al doilea, Fondul strategic pentru clima, "va fi mai mare si mai flexibil", si va viza finantarea programelor de testare a metodelor inovative de combatere a schimbarii climatice.
Fondurile de investitii sunt rezultatul a sase luni de consultari, lansate in paralel cu conferinta de la Bali, intre contributori si posibilii beneficiari, cu prticiparea Natiunilor Unite,a altor banci de dezvoltare multilaterala, a organizatiilor non-guvernamentale si a sectorului privat.
Primele proiecte ar trebui sa fie selectate pana la sfarsitul anului.
Administratia americana a salutat infiintarea acestor fonduri penrtu a putea combate saracia si incalzirea globala.
Presedintele Statelor Unite, George W. Bush, a solicitat Congresului doua miliarde dolari, pentru urmatorii trei ani, pentru ca fondurile sa poata sa isi inceapa imediat actiunile ce vizeaza reducerea emisiilor de gaze de sera in statele in curs de dezvoltare, a declarat sub-secretarul de stat american al Trezoreriei, David McCormick.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Timișorenii, nota 7,58 la testul „Siguranța Online
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
 Print
 Print