Iata cum va arata viitorul BMW X1!
Data publicarii: 14-07-2008 | AutoUna din cele mai importante noutati pe care ni le pregateste constructorul german este viitorul crossover BMW X1, care va debuta oficial in versiune de serie in cadrul Salonului Auto de la Frankfurt, in toamna anului viitor. Pana atunci insa, conceptul care va prefigura viitorul crossover X1 va putea fi admirat live in aceasta toamna la Paris.
Constructorul bavarez va incerca astfel sa ofere un model pozitionat deasupra viitorului Mini Crossman dar inferior actualului X3, formele si dimensiunile sale urmand sa aduca foarte mult cu cele ale unui crossover cu garda mare la sol.
Pentru a reduce costurile de productie si dezvoltare, BMW va folosi in cazul lui X1 platforma E87, apartinand cum era si normal Seriei 1. Cele mai recente poze spion reusesc sa traseze in linii generale formele viitorului model bavarez, pe care BMW intentioneaza sa-l plaseze ca un entry-level in gama automobilelor cu indicativul X.

Prototipul surprins in teste anticipeaza liniile de design dar si cateva elemente distincte cum sunt acoperisul panoramic, interiorul la care inca se lucreaza si transmisia automata.
Viitorul BMW X1 va fi produs la uzina din Leipzig, Germania, si va beneficia de serviciile unor motoare pe benzina in patru si sase cilindri. Fanii diesel-ului vor avea de ales intre motoarele cu patru cilindri supraalimentate.
Crossover-ul bavarez este asteptat sa debuteze in showroom-uri la inceputul lui 2010, pretul de pornire urmand sa fie fixat undeva la 32.000 de euro pe piata din Germania.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private