Feriti-va de barfa la serviciu!
Data publicarii: 10-11-2008 | HR/CariereCei care sunt "posedati de viciul barfei" risca sa fie marginalizati de colegi, chiar daca la inceput par interesanti. "Ai aflat ce a patit x-ulescu?", "ce fusta scurta are fata de la resurse umane", "l-a avansat pe x, desi nu merita", "sa-ti povestesc ce am aflat despre baiatul cel nou de la IT".
Astfel de comentarii, aparent inofensive, despre persoane care nu se afla de fata in momentul acelei conversatii, pot naste conflicte majore care risca sa afecteze intreaga echipa. In plus, "viciosii" isi pierd credibilitatea intre colegi pentru ca au tendinta de a denatura realitatea.
Ocupatia celor care nu au ce face
"Consider ca barfa este ocupatia acelor persoane care nu au ce face. Un adevarat profesionist nu are timp de pierdut cu ceva ce este atat de trivial", este de parere Mihaela Stroe, general manager la Acta Nonverbal, expert in comunicare nonverbala.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri