CE nu exclude o noua criza a gazului in iarna
Data publicarii: 24-07-2009 | InternationalComisarul european pentru energie Andris Piebalgs nu exclude o noua criza a gazului in Europa, in iarna, tinand cont de dificultatile de plata cu care se confrunta Ucraina, tara pe unde tranziteaza 80% din gazul rusesc destinat UE, relateaza AFP.
"Tranzitul de gaz rusesc este o chestiune care ingrijoreaza Comisia Europeana si presedintia UE", a subliniat joi Piebalgs la Are, in centrul Suediei, in marja unei reuniuni a ministrilor europeni ai energiei. "Consideram ca posibilitatea unei intreruperi a aprovizionarii exista", a declarat el. Gazul rusesc reprezinta 5% din aprovizionarea energetica totala a UE, ceea ce "este considerabil", a afirmat comisarul.
Ucraina, care incearca sa obtina un imprumut pentru a-si plati facturile de gaz, urmeaza sa se intalneasca vineri, la Kiev, cu reprezentanti ai institutiilor financiare internationale, care au cerut mai multe detalii privind reformele promise.
Potrivit unei surse apropiate Comisiei, Ucraina a facut "unele progrese" in acest sens saptamana trecuta. In ceea ce priveste suma imprumutului pe care l-ar putea obtine fosta republica sovietica, aceasta este inca incerta.
Comisiarul Piebalgs a incercat, insa, sa se arate optimist: "Sper sincer ca nu va trebui sa ne confruntam cu o criza". "Ucrainenii, dornici (ca tara lor - n.red.) sa ramana principala ruta de tranzit a gazului catre UE, au tot interesul sa dovedeasca faptul ca sunt de incredere", considera el.
Ca masura de precautie, "grupul de coordonare pentru gaz" - din care fac parte reprezentanti ai tarilor membre UE, ai consumatorilor si ai organizatiilor din industria gazului - se va reuni in 11 august la Bruxelles. Intalnirea va fi, insa, anulata, daca ucrainenii isi vor plati in 7 august si urmatoarea factura, de circa 640 de milioane de dolari.
Ucraina trebuie sa isi umple rezervoarele cu gaz in timpul verii, pentru a asigura tranzitul gazului catre UE.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025