Majorarea participatiei la Bancpost a marit pretul actiunilor EFG Eurobank
Data publicarii: 02-09-2006
"EFG Eurobank a preluat un pachet de 14,58% de actiuni de la Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) si International Finance Corporation (IFC), exercitandu-si un drept convenit in aranjamentul initial de conversie a doua imprumuturi acordate bancii de cele doua institutii financiare in actiuni. Partile au convenit sa nu dea detalii financiare referitoare la tranzactie", a declarat pentru NewsIn, Mihai Bogza, presedintele Bancpost.
BERD si IFC devenisera actionari ai Bancpost in noiembrie 2004, prin conversia in actiuni a doua imprumuturi de cate opt milioane dolari, pe care cele doua institutii financiare internationale le acordasera bancii. In urma conversiei, BERD si IFC au preluat fiecare cate un pachet de 7,28% din capitalul bancii.
Eurobank EFG Group a inregistrat un profit net consolidat in primul semestru al acestui an de 318 milioane euro, in crestere cu 41,6% fata de aceeasi perioada a anului trecut, iar pentru sfarsitul lui 2006, banca estimeaza un profit net de 615 milioane euro, au anuntat, la inceputul lunii august, reprezentantii grupului elen.
Bancpost avea, la sfarsitul primului semestru din 2006, active de 6,07 miliarde lei (1,7 miliarde euro) si se afla pe locul opt pe piata bancara romaneasca, dupa ce, la finalul anului trecut ocupa pozitia a sasea, potrivit datelor bancii centrale.
Sursa: NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Èširiac Pensii Private