Congres medical cu participare din 48 de tari, in Romania
Data publicarii: 29-08-2012 | Diverse
In intervalul 2-5 septembrie 2012, Bucurestiul va fi gazda intalnirii "ESA 2012 - al 35-lea Congres al Asociatiei Europene de Strabismologie”, primul Congres Medical international de mare anvergura care are loc in Romania.
In acest an, vor exista 250 de participanti din 48 de tari de pe tot globul, cei mai mari specialisti in domeniul Strabologiei si autori a numeroase carti si lucrari de specialitate. Acestia isi vor prezenta ultimele cercetari si rezultate in domeniu in cadrul unui program stiintific ce curprinde simpozioane, mese rotunde, cursuri, sesiune de cazuri dificile, prezentari orale si postere, evenimentul avand cel mai bogat continut stiintific din istoria societatii.
ESA (European Strabismological Association) este o asociatie fondata in anul 1982, ce are ca scop diseminarea cunostintelor referitoare la toate aspectele senzoriale si motorii ale strabismului si a altor deficiente de motilitate oculara, impartasirea cunostintelor legate de diagnostic si proceduri terapeutice, stimularea cercetarii clinice si experimentale, precum si crearea, pe cat posibil, a unei terminologii comune la nivel mondial, in ciuda diferentelor de limba.
Desfasurarea celei de-a 35-a intalniri ESA in tara noastra reprezinta o realizare pentru comitetul stiintific roman si o dovada suplimentara ca, dincolo de stiri sumbre, in aceasta tara se intampla si evenimente care ii aduc faima pozitiva si o promoveaza in randul elitei stiintifice mondiale.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri