Aproape 100.000 de aplicari zilnice la joburi si in luna decembrie
Data publicarii: 12-12-2012 | HR/Cariere
In ultima luna a anului 2012 romanii continua sa isi caute un loc de munca cu acelasi interes, in contextul in care numarul aplicarilor la locurile de munca existente in piata se ridica pana la 100.000, in fiecare zi.
Spre finalul anului, cea mai arzatoare dorinta a romanilor pare sa fie in continuare fie schimbarea job-ului, fie gasirea unui loc de munca, ceea ce explica numarul ridicat al aplicarilor la posturile oferite de angajatori. Conform statisticilor BestJobs.ro, lunea este ziua cu cea mai intensa activitate, in timp ce sambata interesul pentru gasirea unui loc de munca se injumatateste. Timpul minim petrecut intre data activarii anuntului pana cand primul candidat aplica la job este de 86 de secunde, media situandu-se la sapte minute.
Pentru ca aplicatia sa aiba cat mai mult succes, candidatii trebuie sa tina cont de anumite aspecte. Astfel, 33% dintre angajatorii chestionati de BestJobs.ro au declarat ca resping CV-urile daca acestea contin greseli gramaticale, in timp ce 36% dintre acestia vor ca CV-urile primite sa fie actualizate. In ceea ce priveste scrisoarea de intentie, 5% dintre angajatori vor sa primeasca numai aplicatii personalizate.
In momentul aplicarii la un job, candidatii trebuie sa ia in considerare criteriile prezentate de angajator in anunt si sa se asigure ca intrunesc cerintele. Totodata, cele mai mari sanse de reusita o au cei care si-au conturat un obiectiv clar in cariera si persevereaza in urmarirea acestuia.
BestJobs.ro este unul dintre principalii jucatori de pe piata muncii, cu o cota parte de 50%. Numarul aplicarilor zilnice la job-urile existente pe site se ridica la aproape 50.000 in luna decembrie 2012, acelasi nivel ridicat inregistrat si in aceeasi perioada a anului trecut. Un candidat poate aplica cu acelasi CV la mai multe locuri de munca.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri