Porsche Romania a lansat modelul Skoda Roomster
Data publicarii: 08-11-2006
Importatorul Porsche Romania a lansat, miercuri, modelul Skoda Roomster pentru care estimeaza vanzari de 1.500 de unitati in anul 2007, a spus Alin Tapalaga, directorul marcii Skoda in Romania. "Roomster e o masina atipica pentru Skoda, care era considerata in general o marca conservatoare (...) Fara a exagera putem spune ca e altceva, are un design futurist si finisaje foarte bune", a spus Alin Tapalaga.
"Skoda nu s-a indreptat pana acum in mod deosebit catre tineret, dar aparitia lui Roomster schimba acest lucru. Asta se vede si din design, iar noul nostru model se adreseaza familiilor, si in special celor tinere", a precizat directorul marcii Skoda in Romania.
Tinta de vanzari pentru Roomster este de 1.500 de unitati pe piata romaneasca in 2007.
Tapalaga a spus ca e greu de spus care sunt concurentii noului model pe piata noastra, deoarece Skoda a construit intotdeauna intre clase in incercarea de a castiga un numar cat mai mare de clienti.
Roomster poate fi descris ca apartinand clasei vehiculelor multi-propuse (MPV), dar si clasei break-urilor cu arhitectura inalta
MPV-urile sunt mai flexibile decat alte tipuri de vehicule, deoarece scaunele se pot rabata sau chiar scoate din masina, capota e mai scurta, masinile sunt mai inalte, iar pasagerii au mai mult spatiu interior decat la break-uri sau la sedan-uri.
Producatorul spune ca atuurile lui Roomster tin de spatiul interior extrem de mare pentru o masina de clasa sa si de modul in care scaunele se pot rabata pentru a lasa spatiu pentru cat mai multe bagaje.
In plus, Roomster e oferit cu sase variante de motorizare, trei pe benzina si trei diesel, cu puteri cuprinse intre 64 si 105 cai putere.
Preturile cu toate taxele incluse variaza intre 12.000 si 17.000 de euro.
Varianta de serie a lui Roomster a fost prezentata in martie la salonul de la Geneva, iar marca ceha si-a propus sa scoata de pe liniile de asamblare 20.000 de unitati anul acesta, si 50.000 in 2007.
Sursa: NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză
- Timișorenii, nota 7,58 la testul „Siguranța Online
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025