Girl power: Antreprenoriatul feminin in Romania
Data publicarii: 08-11-2006
Obiectivul vizat consta in promovarea unui sistem formativ care sa faciliteze mobilitatea femeilor pe piata fortei de munca si dezvoltarea aptitudinilor antreprenoriale ale acestora, in scopul implicarii lor in structuri economice private, in contextul problemelor legate de mentinerea echilibrului dintre obligatiile familiale si cele profesionale di a prejudecatilor existente la nivel local.
In alta ordine de idei, scopul acestui program este si acela de a spori vizibilitatea femeilor intreprinzator, din dorinta de a crea un climat favorabil cresterii numarului acestora si dezvoltarii firmelor conduse de femei.
Conferinta internationala "Antreprenoriatul feminin in Romania" din data de 15 noiembrie va facilita, in plus, discutarea principalelor probleme si provocari referitoare la promovarea antreprenoriatului feminin, evenimentul reunind experti de marca din sectorul guvernamental si non-guvernamental din Romania, precum si din state membre sau candidate ale Uniunii Europene, precum: Franta, Portugalia, Spania, Suedia, Germania, Italia si altele care vor face prezentari in cadrul temelor propuse.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri