BERD a investit anul trecut in Romania 510 milioane euro
Data publicarii: 17-01-2014 | Finante-BanciValoarea investitiilor derulate de Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare (BERD) in Romania a scazut de la circa 600 de milioane de euro in 2012 la aproximativ 510 de milioane de euro anul trecut, insa numarul proiectelor a crescut la 32, un record pentru BERD pe piata romaneasca.
"Cifra pentru Romania in 2013 a fost de circa 510 milioane de euro si ne asteptam la un nou an solid in 2014. (...) Desi raportam valoarea totala, aceasta nu este factorul determinant pentru noi. Ne indeplinim mandatul de a sustine procesul de tranzitie prin proiecte, iar anul trecut in Romania a fost un numar record de proiecte individuale, de 32", a declarat, pentru MEDIAFAX, Anthony Williams, seful Departamentului de relatii cu presa.
In 2012, BERD a avut 26 de proiecte in Romania.
Institutia viza pentru anul trecut investitii similare cu cele din 2012, de circa 600 de milioane de euro, insa mai multe proiecte estimate a fi incheiate pana la sfarsitul anului au fost amanate pentru 2014.
"Mai multe proiecte care ar fi putut fi terminate inainte de sfarsitul anului trecut vor fi finalizate in acest an", a spus Williams.
Reprezentantul BERD pentru Romania, James Hyslop, a declarat in noiembrie ca investitiile pentru 2013 s-ar putea situa la circa 600 de milioane de euro, nivel vizat si pentru anul 2014.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri