Marea Britanie: Vanzarile Dacia au crescut cu aproape 63%, in octombrie
Data publicarii: 04-11-2016 | EconomieVanzarile de masini noi in Marea Britanie au inregistrat o crestere de 1,4% in octombrie, datele sugerand o atenuare a incertitudinilor provocate de iesirea tarii din Uniunea Europeana (Brexit), transmite Reuters.
Livrările au urcat luna trecută la 180.168 unități, pe fondul majorării cererii din partea companiilor, care a compensat scăderea vânzărilor către consumatorii individuali, a anunțat vineri Asociația Producătorilor și Comercianților de Automobile din Regatul Unit (SMMT). În topul celor mai bine vândute modele se află Ford Fiesta, Vauxhall Astra, Nissan Qashqai, Volkswagen Golf și Audi A3.
În octombrie, Dacia a vândut 2.280 de vehicule pe piața britanică, în creștere cu 62,7% față de perioada similară din 2015, când a înmatriculat 1.401 de unități.
"Creșterea vânzărilor în octombrie, deși moderată, este o veste bună. Ratele scăzute ale dobânzilor, pachetele financiare accesibile și o serie de modele noi atractive au atras cumpărătorii în showroom-uri, iar acum așteptăm de la Guvern să ia măsuri pentru a menține încrederea companiilor și a consumatorilor individuali", a afirmat directorul general al SMMT, Mike Hawes.
Vânzările de mașini noi în Marea Britanie au crescut în primele zece luni din acest an cu 2,5%, la 2,33 milioane de unități. În topul celor mai bine vândute modele se află Ford Fiesta, Vauxhall Corsa, Ford Focus, Volkswagen Golf și Nissan Qashqai.
În perioada ianuarie — octombrie 2016, Dacia a vândut pe piața britanică 23.303 de vehicule, în creștere cu 6,5% față de perioada similară din 2015, când a înmatriculat 21.787 de unități.
Marea Britanie rămâne a doua mare piață auto din Uniunea Europeană, în urma Germaniei, dar înaintea Franței, Italiei și Spaniei.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Salt Bank trece de 700.000 de clienti
- Peste 80% dintre cei mai mari chiriasi din Romania platesc sub 5% din cifra de afaceri pentru ocuparea spatiilor de birouri moderne
- Gala Premiilor UNSICAR 2025 marcheaza 25 de ani de activitate ai organizatiei
- SigurantaOnline.ro: Volumul 4 din The Websters a fost lansat oficial
- Analiza de piata: Efectul modificarilor fiscale din 2025 asupra antreprenorilor romani
- Cushman & Wakefield ECHINOX, mandat exclusiv pentru vanzarea platformei Electroputere Craiova
- EY Romania - CJUE redefineste granitele transformarii substantiale in regulile de origine: lectii-cheie din cauza C-86/24 CS STEEL despre originea nepreferentiala in dreptul vamal UE
- Functiile financiar-fiscale au nevoie de un nou tip de profesionisti care folosesc tehnologia si inteligenta artificiala alaturi de competentele in fiscalitate
- Meta Estate Trust, rezultate la 9 luni 2025: profit net in crestere si active totale mai mari cu 10% fata de 2024
- Cargus: Crestere de 15% a volumelor de colete in weekendul de Black Friday, sustinuta de clientii internationali si de vanzarile din segmentul fashion
- Studiu Deloitte: veniturile afacerilor de familie, estimate sa creasca cu 84% in 2030 fata de 2020 la nivel global
- ETF BET Patria - Tradeville, cel mai mare ETF cu investitii in actiuni romanesti, atinge 700 milioane lei in active totale si 31 de mii de investitori
- 2Performant: Platforma BusinessLeague.com a generat mai multe vanzari fata de anul trecut in perioada Black Friday
- Piata industriala si logistica din Romania atinge un nivel record in 2025 - cererea de spatii creste cu 64%, iar zona Bucuresti-Ilfov domina, din nou, inregistrand peste doua treimi din tranzactii
- Ce zic românii despre siguranța cumpărăturilor online de Black Friday