O nouă generație de copii va dobândi competențe digitale la Atelierele CoderDojo
Data publicarii: 20-08-2019 | EducatieAtelierele CoderDojo din București își vor deschide porțile pentru cea de-a șaptea oară pentru copii cu vârste cuprinse între 8 și 17 ani, pasionați de tehnologie, care își doresc să descopere tainele programării. Atelierele CoderDojo, susținute de către fundația Telekom România, sunt gratuite și se vor desfășura pe durata anului școlar curent, 2019-2020, o dată pe lună, sâmbăta.
Cei interesați să se înscrie în acest program sunt invitați să completeze un formular disponibil online pe site-ul CoderDojo București. Programul din acest an va include 24 de ateliere împărțite pe trei categorii de selecție în funcție de vârstă sau nivelul de pregătire după cum urmează:
Explorator - Un program dedicat copiilor cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani care își doresc să descopere pentru prima dată universul programării pe calculator și implicit, să învețe primele noțiuni de programare.
Aventurier - Acest program este dedicat copiilor cu vârste cuprinse între 12 și 15 ani care își doresc explorarea tehnologiilor digitale. În cadrul acestuia, copiii vor avea ocazia de a deprinde aceste tehnologii prin învățarea unor limbaje care folosesc linii de cod.
Master - Un program dedicat adolescenților care se gândesc deja serios la o carieră în IT și care implicit, urmăresc să își dezvolte abilitățile de programare și lucru cu tehnologii web și algoritmi formalizați.
„Procesul de transformare accelerată a pieței muncii reprezintă o reală provocare pentru sistemele de educație și formare din întreaga lume, care trebuie să se reinventeze pentru a putea pregăti specialiști pentru joburi de care până acum câțiva ani nici nu auzisem sau care se vor contura ca urmare a digitalizării și robotizării unor sectoare de activitate. Acum, când spunem alfabetizare, ne referim la un concept și un proces cu totul diferite față de acum o generație. Atelierele CoderDojo contribuie în mod direct la o alfabetizare digitală. Forța de muncă de astăzi și de mâine va înțelege, realiza sau monitoriza activități IT. De aceea, pregătirea tinerei generații pentru a reuși să se integreze într-o piață a muncii inovatoare este o responsabilitate pe care nu o putem ignora”, a declarat Ruxandra Vodă, Președinte, Fundația Telekom România.
Atelierele CoderDojo se vor desfășura sub îndrumarea a 60 de voluntari, primele întâlniri urmând a avea loc în luna septembrie în două locații: Băneasa Business & Technology Park, Șoseaua Bucureşti-Ploieşti nr. 42-44, clădirea A, etaj 2 respectiv ASE – FABIZ, o locație nouă, clădirea Academiei de Studii Economice din Calea Griviței. În această a doua locație, întâlnirile vor fi organizate cu sprijinul Fundației Telekom și OMV Petrom S.A..
Cei interesați să se înscrie în acest program sunt invitați să completeze un formular disponibil online pe site-ul CoderDojo București. Programul din acest an va include 24 de ateliere împărțite pe trei categorii de selecție în funcție de vârstă sau nivelul de pregătire după cum urmează:
Explorator - Un program dedicat copiilor cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani care își doresc să descopere pentru prima dată universul programării pe calculator și implicit, să învețe primele noțiuni de programare.
Aventurier - Acest program este dedicat copiilor cu vârste cuprinse între 12 și 15 ani care își doresc explorarea tehnologiilor digitale. În cadrul acestuia, copiii vor avea ocazia de a deprinde aceste tehnologii prin învățarea unor limbaje care folosesc linii de cod.
Master - Un program dedicat adolescenților care se gândesc deja serios la o carieră în IT și care implicit, urmăresc să își dezvolte abilitățile de programare și lucru cu tehnologii web și algoritmi formalizați.
„Procesul de transformare accelerată a pieței muncii reprezintă o reală provocare pentru sistemele de educație și formare din întreaga lume, care trebuie să se reinventeze pentru a putea pregăti specialiști pentru joburi de care până acum câțiva ani nici nu auzisem sau care se vor contura ca urmare a digitalizării și robotizării unor sectoare de activitate. Acum, când spunem alfabetizare, ne referim la un concept și un proces cu totul diferite față de acum o generație. Atelierele CoderDojo contribuie în mod direct la o alfabetizare digitală. Forța de muncă de astăzi și de mâine va înțelege, realiza sau monitoriza activități IT. De aceea, pregătirea tinerei generații pentru a reuși să se integreze într-o piață a muncii inovatoare este o responsabilitate pe care nu o putem ignora”, a declarat Ruxandra Vodă, Președinte, Fundația Telekom România.
Atelierele CoderDojo se vor desfășura sub îndrumarea a 60 de voluntari, primele întâlniri urmând a avea loc în luna septembrie în două locații: Băneasa Business & Technology Park, Șoseaua Bucureşti-Ploieşti nr. 42-44, clădirea A, etaj 2 respectiv ASE – FABIZ, o locație nouă, clădirea Academiei de Studii Economice din Calea Griviței. În această a doua locație, întâlnirile vor fi organizate cu sprijinul Fundației Telekom și OMV Petrom S.A..
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Banca Transilvania: BT si Simona Halep continua parteneriatul
- Hidroelectrica aniversează 1 an de la listarea istorică din 2023 la Bursa de Valori București
- România: Decontul de TVA față în față cu Decontul precompletat de TVA: încă 6 luni la dispoziție pentru calibrarea RO e-TVA
- Mihai Kis este noul Director de Vânzări Distribuitori pentru Schneider Electric România, Moldova şi Armenia
- Revolut in 2023: venituri de peste 2,2 miliarde USD și un profit record de 545 milioane USD
- Modalități de îmbunătățire a rentabilității proprietăților comerciale prin amenajări mai rapide: nou studiu
- Hidroelectrica anunță atribuirea contractului pentru retehnologizarea Vidraru
- Hațegan Attorneys: Capacele de PET atașate obligatoriu sticlelor din 3 iulie, conform noii reguli UE
- Opinie Deloitte: Economia circulara in retail. De unde incepe schimbarea?
- Hidroelectrica inaugurează Microcentrala Poiana Ruscă
- Deloitte Romania a asistat Alior Bank in vanzarea catre Patria Bank a unui portofoliu de credite performante acordate persoanelor fizice in valoare de 97 mil. lei
- SigurantaOnline.ro oferă recomandări de vacanță în siguranță: cum să eviți capcanele din mediul online
- Ines Rocha devine noul Director Regional al IFC pentru Europa
- Studiu EY: politici și controverse fiscale - ce ar trebui să aibă în vedere companiile în acest an?
- Fondul ETF BET Patria – Tradeville depaseste 300 milioane lei in active totale