Femeile raman subreprezentate in functiile de conducere ale firmelor
Data publicarii: 21-09-2007 | HR/CariereEgalitatea sexelor in consiliile de administratie in cadrul primelor 200 de companii din lume cunoaste un ritm de crestere lent, femeile reprezentand doar 11,2% din totalul membrilor, conform unui studiu al organizatiei Corporate Women Directors International (CWDI), relateaza AFP.
La nivelul posturilor de conducere, in primele 100 de companii mondiale selectate de revista Fortune, acest raport scade chiar pana la 6,6%, reprezentand 73 de posturi de director din totalul de 1.113, reiese din acest studiu, publicat vineri.
In plus, 57% dintre primele 100 de companii pe plan mondial nu au nici macar o femeie director si 18% dintre acestea nu au promovat femei nici in randul posturilor administrative.
"Femeile nu joaca un rol foarte important in cadrul celor mai multe dintre principalele companii din lume. Daca se ia in considerare aceasta slaba reprezentare, este dificil de prevazut o majorare substantiala a numarului de femei ce ocupa functii de conducere sau pozitii in cadrul consiliilor de administratie in urmatorii zece ani", a declarat co-presedinta grupului CWDI, Irene Natividad, pentru AFP.
"Daca 80% dintre deciziile legate de achizitii sunt luate de femei, fie daca vorbim de masini, pneuri, calculatoare sau modalitati de aliemntare cu energie, in cadrul companiilor unde muncesc, de ce femeile nu sunt reprezentate si in randul functiilor de conducere?", a intrebat aceasta.
Statele Unite ale Americii, care contabilieaza cel mai mare numar din primele 100 de companii importante din lume (75), reprezinta locul unde femeile sunt cel mai bine reprezentate, 17,6% dintre posturile din consiliile de administratie fiind ocupate de femei, iar in cazul grupurilor AT&T, Johnson and Johnson sau Merrill Lynch raportul se ridica la 30%.
In SUA femeile sunt cel mai bine reprezentate si in ceea ce priveste posturile de director, cu o proportie de 12,9% fata de media mondiala de 6,6%, mai ales in cazul companiilor Hewlett-Packard, Bank of America sau serviciul postal american UPS, unde ocupa 25% dintre posturile de conducere.
La nivelul consiliilor de administratie, Marea Britanie (unde se regasesc 17 din primele 100 companii pe plan mondial), ocupa locul doi, cu un raport de 13,9%, urmata de Olanda (12,2%), Germania (10,9% , 19 companii importante).
Elvetia (9,5%, 5 companii importante) a depasit Franta (7,6%,19 companii).
Codasele clasamentului sunt Italia si Japonia, cu un raport de 2,9%, respectiv 1,3% al femeilor membre ale consiliilor de administratie, conform AFP.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an