Strauss-Kahn a fost ales sef al Fondului Monetar International
Data publicarii: 30-09-2007 | InternationalFostul ministru francez de finante Dominique Strauss-Kahn a fost confirmat vineri ca nou sef al Fondului Monetar International (FMI), continuand o traditie veche de 60 de ani in conformitate cu care institutia internationala este condusa de un european, scrie Reuters.
Decizia boardului FMI alcatuit din 24 de tari membre a fost luata in doua etape, care au inclus un sondaj secret, urmat de un vot formal.
Strauss- Kahn isi va incepe mandatul pe cinci ani la data de 1 noiembrie si va fi succesorul lui Rodrigo Rato, care a demisionat in iulie si care se va retrage dupa reuniunea de toamna a FMI de la jumatatea lunii octombrie.
"Tocmai am fost ales de boardul executiv al Fondului Monetar International ca succesor al lui Rodrigo Rato in functia de director general", a spus Strauss-Kahn si a adaugat ca "aceasta este pentru mine o bucurie, o onoare si o responsabilitate".
Insitutia internationala a fost condusa de un european de la infiintarea ei in 1945 dupa al doilea razboi mondial. Legitimitatea FMI a fost pusa sub semnul intrebarii de catre puterile economice emergente, care vor sa aiba un cuvant mai greu de spus in luarea deciziilor din cadrul institutiei.
Strauss-Kahn a sustinut continuarea reformelor care ar trebui sa restabileasca legitimitatea si relevanta acestei institutii.
"Sunt hotarat sa continui fara intarziere reformele de care este nevoie pentru ca FMI sa serveasca stabilitatii financiare a comunitatii internationale, protejand in acelasi timp cresterea economica si piata muncii", a mai spus Strauss-Kahn, citat de Reuters.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private