Soseaua care genereaza electricitate din deplasarea masinilor
Data publicarii: 19-12-2008 | MediuOamenii de stiinta israelieni au dezvoltat o metoda de folosire a deplasarii masinilor pe sosea pentru generarea electricitatii. In plus, ei au anuntat ca vor inaugura luna viitoare doua astfel de sosele generatoare de energie, informeaza Daily Mail.
Expertii spun ca masinile care se deplaseaza pe o distanta de un kilometru de asfalt pot genera peste 640 de kilowati, energie suficienta pentru alimentarea a 12 automobile mici. Pe masura ce vehiculele merg pe sosea, ele preseaza niste cristale piezoelectrice care produc o cantitate mica de energie.
Daca mii de astfel de cristale sunt puse pe suprafata soselei, pot fi produse cantitati enorme de energie. Curentul electric creat poate fi transferat in reteaua electrica nationala sau poate fi folosit pentru incalzire si iluminat.
Compania isreliana, Innowattech, care conduce aceasta cercetare, va dezvolta prima sosea generatoare de energie in numai cateva saptamani. Compania intentioneaza sa aplice acest sistem si pentru caile ferate.
In august, cercetatorii americani au aratat ca asfaltul poate fi o sursa omniprezenta si ieftina de electricitate si apa calda cand absoarbe caldura generata de soare. Expertii au efectuat experimente cu diferite compozitii de asfalt si au descoperit ca adaugarea unor compusi cu o conductibilitate termica mare poate mari capacitatea de absorbtie a caldurii si au ajuns in final la concluzia ca asfaltul poate fi intr-adevar o sursa verde de energie.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara