Burger King la Constanta
Data publicarii: 11-02-2009 | AfaceriLantul de restaurante tip fast-food Burger King isi continua politica de extindere pe piata autohtona si inaugureaza prima locatie din provincie, in Constanta, in zona de food-court a Centrului Comercial Carrefour (Tom), a anuntat miercuri compania.
Burger King Tom Constanta dispune de o suprafata de 120 mp si este a 7- a locatie deschisa de brandul american de la intrarea pe piata romaneasca, in aprilie 2008, sustin reprezentantii Atlantic Restaurant, compania care detine franciza Burger King pentru Romania.
Oficialii estimeaza ca noul restaurant va inregistra aproximativ 1.000 de tranzactii pe zi. Potrivit reprezentantilor companiei, investitia medie intr-o locatie Burger King este de aproximativ 500.000 de euro, suma variind in functie de anumite criterii: pozitie, localizare si suprafata.
Reprezentantii companiei au mai declarat ca pentru extindere, Burger King ia in calcul si arterele pietonale din Bucuresti, cat si din orasele cu peste 100.000 de locuitori. Strategia companiei prevede ca pe termen de cinci ani, Burger King sa atinga o retea de 50 de restaurante.
Burger King este al doilea lant de restaurante cu servire rapida, ca marime, din lume, din luna aprilie a anului trecut aflandu-se si pe piata din Romania.
Compania romaneasca Atlantic Restaurant System este controlata de oamenii de afaceri Eli Davidai si M. Nasta si a incheiat un acord cu Burger King Europe pentru dezvoltarea la noi in tara a brandului american de fast food-uri. Atlantic Restaurant System a deschis primul restaurant Burger King din Romania in centrul comercial din Capitala, Baneasa Shopping City, in primavara lui 2008.
Compania Burger King opereaza in prezent peste 11.500 de restaurante in 69 de tari printre care Spania, Germania, Turcia, dar si in SUA. Aproximativ 90% din restaurantele brandului american sunt operate prin francize independente, multe dintre acestea apartinand de zeci de ani unor afaceri de familie.
In anul fiscal 2007, compania a raportat venituri de 2,234 miliarde dolari, in crestere cu 9% comparativ cu anul anterior. La 18 mai 2006 Burger King a devenit o companie listata public la Bursa de Valori de la New York.
La nivel local, Burger King a intrat in competitie directa cu KFC si Mc. Donald's.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an