Bancherii au platit statului impozit pe profit de 300 mil. euro
Data publicarii: 21-12-2009 | Finante-BanciStatul a primit in acest an de la banci 1,22 mld. lei (300 mil. euro) din impozitarea profiturilor bancilor, mai multi bani decat se estimeaza ca va castiga intregul sistem bancar in 2009, potrivit datelor Agentiei Nationale de Administrare Fiscala transmise ZF. Suma reprezinta impozitele anticipate pe 11 luni aferente profiturilor record din 2008. Conform Codului Fiscal, bancile fac in cursul anului plati trimestriale anticipate, pe baza profitului din anul precedent. Pe tot anul trecut profitul bancilor s-a ridicat la 4,4 miliarde de lei (1,2 miliarde de euro), iar pentru 2009 este estimat un castig de sase ori mai redus, respectiv de 200 milioane de euro.
In aceste conditii, bugetul pierde anul viitor o parte importanta din aceste resurse deoarece impozitele pe profit pe care le vor plati bancile vor fi mult mai reduse. Practic, bancile au platit in acest an impozit pe profit, chiar daca in 2009 au inregistrat castiguri mai mici sau chiar pierdere, ceea ce reprezinta un "credit" pentru Ministerul de Finante, pana la momentul regularizarii.
Integral in Ziarul Financiar
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri