SUA: Un proiect de lege vizeaza sanctionarea Chinei pentru manipularea cursului yuanului
Data publicarii: Astazi, 17-03-2010 | InternationalMai multi senatori americani vor depune un proiect de lege pentru a sanctiona manipularea cursului valutar, un text care vizeaza implicit China, acuzata de Washington ca si-a subevaluat moneda nationala, pentru a-si stimula exporturile, potrivit AFP.
Proiectul vizeaza reformarea si intarirea supravegherii cursului de schimb de catre autoritatile monetare americane. Senatorul democrat Charles Schumer, autorul principal al actului normativ, va vorbi despre acesta intr-o conferinta de presa ce ar urma sa aiba loc marti.
Potrivit unui rezumat al documentului obtinut de AFP, acesta prevede "masuri" pentru tarile care adopta o politica monetara ce provoaca un dezechilibru al valutelor.
Textul solicita un raport bianual din partea Trezoreriei asupra acestui subiect. Trezoreria va trebui sa inceapa "consultari imediate" cu toate tarile citate in raport.
Ulterior, documentul prevede o ancheta a departamentului american al Comertului asupra monedelor subevaluate.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer