Titlul bancar BRD SocGen a miscat un sfert din banii Bursei
Data publicarii: 16-09-2006
Indicele compozit al bursei, BET-C a crescut, vineri, cu 2,30%, de la 4.603,62 puncte la 4.710,37 puncte. Indicele vienez, ROTX, s-a apreciat cu 2,84%, de la 16.668,88 puncte la 17.141,49. Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece companii listate la BVB, a crescut cu 2,29%, de la 7.630,62 puncte la 7.805,18 puncte. Indicele BET-FI, care arata evolutia celor cinci SIF-uri, a castigat 0,14% fata de valoarea inregistrata in sedinta anterioara, de la 45.585,13 puncte la 45.648,71 puncte.
Cele mai tranzactionate au fost actiunile Bancii Romane pentru Dezvoltare (BRD) care au totalizat aproape 25% din piata, cu schimburi de 14,8 milioane lei (aproximativ patru milioane euro). "Titlurile BRD au reusit sa atinga un volum pe care nu l-au mai avut de mult si au inregistrat o crestere cu 11,43%, cu 2 lei in termeni reali, ajungand la cel mai bun pret din ultimele cinci luni, de 19,5 lei", a declarat Mihai Chisu, broker la Alpha Finance. Titlurile Bancii Transilvania au inregistrat o crestere usoara, cu 0,99%, pana la1,01 lei.
Cele mai tranzactionate titluri financiare au fost SIF 5 Oltenia, cu tranzactii de 4,6 milioane lei, urmate de cele ale SIF 2 Moldova, cu tranzactii de 3,755 milioane lei. "SIF-urile au ajuns intr-un punct de rascruce, in care preturile se vor consolida", a mai spus Mihai Chisu.
Actiunile Rompetrol Rafinare Constanta (RRC) au scazut cu 1,67% fata de sedinta anterioara, de la 0,0840 lei la 0,0826 lei. Actiunile SNP Petrom au scazut usor, cu 0,93%, pana la 0,54 lei, pe fondul unor tranzactii mai mari, de 3,298 milioane lei.
Brokerii se asteapta la o revenire a Bursei de Valori Bucuresti pe un trend crescator, incepand de saptamana viitoare, pe fondul cresterii actiunilor financiare.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri