Fundatia UniCredit & Universities a acordat bursele anuale
Data publicarii: 09-07-2012 | Finante-Banci
Fundatia UniCredit & Universities a acordat, in acest an, 41 de burse unor studenti sau cercetatori care provin din tari in care grupul UniCredit isi desfasoara activitatea. Studentii/cercetatorii premiati sunt castigatorii urmatoarelor competitii: programe de masterat, burse de cercetare post-doctorat, cele mai bune teze de doctorat si cele mai bune lucrari de cercetare. Toate premiile au fost acordate in domeniul economiei si finantelor.
UniCredit & Universities a devenit o institutie de prestigiu in mediul academic international, lansand initiative in parteneriat cu unele dintre cele mai prestigioase universitati din lume.
Fundatia a este o veritabila platforma pentru schimbul ideilor intre studenti, cercetatori si profesori din diferite locuri ale lumii.
Profesorul Franco Bruni, presedintele Comisiei Stiintifice a Fundatiei, a confirmat ca succesul initiative deriva nu doar din cresterea numarului de cereri de inscriere primite, ci si din calitatea ridicata a acestora si din numarul mare de tari din care provin.
Franco Bruni a adaugat ca, in 2011, fundatia a inceput sa promoveze importanta colaborarii si dezbaterii studiilor de cercetare in mediul academic international, prin workshop-uri care vor avea loc in acest an.
Datorita prezentei grupului UniCredit si in Romania, studentii, cercetatorii si profesorii din tara noastra pot beneficia de burse si premii, participand la diversele programe oferite de fundatie.
Despre UniCredit
UniCredit este o institutie financiara de top, cu radacini puternice in 22 tari europene si cu o prezenta internationala pe 50 de piete, cu aproximativ 9.600 sucursale si peste 162.000 angajati la 30 iunie 2010. In Europa Centrala si de Est, UniCredit opereaza cea mai mare retea bancara internationala cu aproximativ 3.900 sucursale. Banca isi propune sa mentina permanent clientul in centrul activitatilor sale, sa fie un partener cu care se lucreaza usor si sa fie o parte foarte activa a comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.
Grupul are operatiuni in urmatoarele tari: Austria, Azerbaidjan, Bosnia si Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Republica Ceha, Estonia, Germania, Ungaria, Italia, Letonia, Lituania, Kazahstan, Kargazstan, Polonia, Romania, Rusia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Turcia si Ucraina.
Despre UniCredit & Universities
Este o Fundatie infiintata de UniCredit, care sustine studiile si cercetarea, cu scopul aprofundarii cunostintelor in domeniile economic, juridic si bancar, oferind anual burse si granturi de cercetare in aceste discipline. Fundatia isi desfasoara activitatea la nivel european, punand la dispozitie o serie larga de initiative, pentru studenti si cercetatori din cele 22 de tari in care grupul UniCredit opereaza.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an