Finantele platesc tot mai mult pentru imprumuturile atrase prin titluri de stat
Data publicarii: 10-07-2012 | Finante-Banci
Ministerul Finantelor Publice (MFP) a imprumutat luni 700 milioane lei, reusind sa atraga intreaga suma vizata la licitatia pentru vanzare de certificate de trezorerie cu maturitate de 11 luni, insa randamentul mediu a crescut de la 5,29% pe an la 5,53% pe an. Ofertele bancilor au cumulat 1,683 miliarde lei.
Dealerii estimau ca Ministerul Finantelor trebuie sa accepete un randament de circa 5,7% pe an pentru a atrage intreaga suma vizata, avand in vedere cotatiile din piata secundara, conform Mediafax. La precedenta licitatie pentru certificate de trezorerie, din 18 iunie, Finantele au respins ofertele bancilor considerand ca randamentele cerute sunt prea ridicate. Anterior, la 11 iunie, Ministerul Finantelor Publice a acceptat un randament de 5,29% pe an pentru certificate de trezorie cu maturitate la un an.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România