Top dobanzi depozite bancare in dolari
Data publicarii: 10-07-2012 | Finante-Banci
In ultimul an de zile, dolarul a oferit cel mai mare randament, si nu raportat la dobanzile platite de catre bancheri la depozite bancare in dolari, dar prin intermediul aprecierii constante din ultimul an asupra monedei nationale.
Astfel, daca acum un an dolarul era cotat in jurul valorii de 3 lei, in acest an dolarul a depasit record dupa record, cursul de schimb valutar a atins in sedinta de luni un nou maxim istoric, si al doilea consecutiv, de 3.6848 lei/dolar. Datorita acestei aprecieri, dolarul a adus celor care au avut inspiratia sa schimbe lei in dolari, un randament de peste 24% doar din aprecierea acestuia, fara a lua in considerare dobanda acumulata in acest an.
Dobanda platita de catre banci pentru dolari este mai mica decat cea oferita la euro, in principal datorita diferentei de dobanda dintre cele doua valute, dar si pentru ca bancile romanesti au nevoie mai mare de euro decat de dolari.
Care sunt cele mai mari dobanzi la depozitele in dolari
Cea mai mare dobanda este platita ca si in cazul depozitelor in lei sau euro de catre bancile cu capital grecesc.
Prin intermediul depozitului Alpha Tax Protect de la Alpha Bank, clientii primesc o dobanda de 4.77% pe an, in cazul depozitului pe 52 de saptamani, la o suma minima de doar 25 dolari.
Banca Romaneasca isi atrage clientii cu o dobanda apropiata de 4.7%, la o suma minima de 150 dolari, si pentru o perioada de economisire de 270 zile, in timp ce pentru depozitul la 210 zile, dobanda este de 4.64%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an