Un nou val de concedieri ameninta bancile
Data publicarii: 11-07-2012 | Finante-Banci
Bancile de investitii din Europa risca un al doilea val de concedieri in mai putin de un an, dupa ce criza datoriilor din zona euro a dus la scaderea comisioanelor obtinute din servicii precum cele pentru fuziuni si subscrieri de instrumente financiare la minimul ultimilor noua ani.
Cele mai mari presiuni pentru eficientizarea activitatilor sunt suportate de Credit Suisse si UBS, cele mai mari banci din Elvetia, intrucat tara a luat-o inaintea altor state in privinta introducerii unor reguli mai stricte referittoare la capital si lichiditati, pentru prevenirea asumarii unor riscuri prea mari, astfel ca unele afaceri au devenit neviabile, scrie Mediafax.
Diviziile specializate in operatiuni cu instrumente financiare ale celor doua banci au cel mai mare raport intre costuri si venituri intre 12 mari companii financiare din Europa si Statele Unite, potrivit unei analize din luna mai a Morgan Stanley.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil