Presiunea referendumului se muta abrupt pe Curtea Constitutionala
Data publicarii: 31-07-2012 | Politica
Premierul Victor Ponta sustine ca Guvernul va respecta decizia Curtii Constitutionale in privinta referendumului de duminica pentru demiterea presedintelui Traian Basescu, dar mai multi lideri PSD cer instantei de contencios constitutional sa valideze consultarea populara (lucru care ar conduce la demiterea presedintelui) pe motiv ca, atunci cand a impus pragul de prezenta de 50%, nu a luat in calcul boicotul PDL.
Curtea Constitutionala nu poate vota impotriva poporului roman, sustine secretarul general al PSD, Liviu Dragnea.
Dupa anuntarea rezultatelor finale ale referendumului de catre Biroul Electoral Central, Curtea Constitutionala trebuie sa valideze sau sa invalideze referendumul. Rezultatele partiale indica o prezenta cu cateva procente sub pragul de validare de 50% plus unul din numarul celor inscrisi pe listele electorale (peste 9,1 mil. alegatori). Daca rezultatele finale se mentin sub acest prag, referendumul este invalidat, iar Traian Basescu se intoarce la Cotroceni, potrivit legii referendumului.
Pentru Dragnea si alti lideri PSD, Curtea trebuie sa interpreteze insa rezultatele pentru ca, atunci cand a impus pragul de prezenta (pragul a fost impus in lege in urma unei decizii a Curtii Constitutionale) nu a luat in calcul boicotarea referendumului de catre democrat liberali.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri